Dünya MS Günü’nde “Benim MS Serüvenim” ile Farklı Bir Farkındalık Projesi Hayata Geçiyor

0
1100
dunya ms hastaligi gunu

Dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 70 bin kişiyi etkileyen Multipl Skleroz (MS) hastalığı, 30 Mayıs Dünya MS Günü kapsamında gündeme taşınıyor

Türkiye Multipl Skleroz (MS) Derneği’nin “Benim MS Serüvenim” projesi kapsamında gerçekleştireceği online etkinlikler ve canlı yayınlarla toplumun hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Dünya Multipl Skleroz halk tarafından bilinen adıyla MS hastalığı, Uluslararası MS Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Mayıs ayında çeşitli etkinliklerle gündeme taşınıyor. (MS) Derneği bu yıl 30 Mayıs’ta kutlanacak Dünya MS Günü’nde, “Benim MS Serüvenim” projesi çatısı altında, online etkinlikler ve canlı yayınlarla hem hastalara moral olacak hem de hastalıkla ilgili toplumu bilgilendirerek farkındalık yaratacak.

COVID 19 pandemisi nedeniyle online’a taşınan etkinlikler Türkiye MS Derneği Facebook ve Instagram hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. Etkinlik programında şarkıcı Ceylan Ertem şarkılarıyla hastalara moral olurken, aşçı Semen Öner MS hastalarına uygun diyet ve yemek alternatifleri hakkında bilgi verecek. Fitness Eğitmeni Gizem Çerçioğlu’nun, konunun uzmanları ile yaptığı söyleşide ise MS hastalarının günlük yaşamdaki hareketliliği ve sağlıklı yaşam için spor konuşulacak. Türkiye MS Derneği başkanı ve üyeleri olan hekimlerin aktif moderatörlüğünde, MS hastalarının ve ünlülerin katımıyla gerçekleşecek canlı yayınlarda, hastalığın teşhis aşamasından, tedavideki güncel gelişmelere kadar en yeni bilgiler paylaşılacak.

MS hastaları ve yakınlarının yanı sıra toplumun her kesiminden insanlara ulaşılacak online canlı yayınlarla hastalıkla ilgili farkındalığın artırılması hedefleniyor.

Son gelişmeleri öğrenecekler

Bu yıl COVID 19 pandemisi nedeniyle MS Günü etkinliklerini online olarak gerçekleştirdiklerini belirten Türkiye Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Melih Tütüncü, “MS beyin, omurilik ve görme sinirlerinden oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen kronik bir hastalıktır. Bu yıl Benim MS Serüvenim’ projesi çatısı altında yapılan online etkinliklerle bu zor günlerde amacımız MS hastalarıyla keyifli zaman geçirmek, MS ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi vermek, hastaların yaşadıkları zorluklarla ilgili toplumda farkındalık oluşturmak ve empati yaratmak. MS tedavisi için dünyada ve ülkemizde tıbbın kullanımına sunulan yeni ürünlerle artık elimiz daha güçlü. Umutsuzluğa, nedensiz karamsarlığa yer yok” dedi.

Hastaların yaşam koçluğunu yapıyoruz

Proje kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi veren Türkiye Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serkan Demir, “MS hastaları tedavilerini aksatmadıkları takdirde normal bir hayat sürebilir. Evlenebilir, çocuk sahibi olabilir. Hekimler olarak başlıca amacımız hastalarımızın hayat kalitelerini yükseltmek. Ayrıca mevcut yaşantılarını sürdürebilmeleri için bir anlamda yaşam koçluğu da yapıyoruz. Bu etkinlikle de buna katkı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Lider bilim ve teknoloji şirketlerinden Merck’in katkılarıyla gerçekleşecek, “Benim MS Serüvenim” programı şöyle:

  • 28 Mayıs Perşembe 18.00-19.00 Uzman Hekimler ve hastalarla söyleşi
  •  19.30-20.30 Fitness Eğitmeni Gizem Çerçioğlu ile online etkinlik
  •  29 Mayıs Cuma 18.00-19.00 Uzman Hekimler ve hastalarla söyleşi
  •  20.00–21.00 Şarkısı Ceylan Ertem ile online etkinlik

  • 30 Mayıs Cumartesi 18.00–19.30 Uzman Hekimler ve hastalarla söyleşi
  •  17.00-18.00 Aşçı Semen Öner online etkinlik