El Hijyeni ile Covid-19 Hastalığını Yeneceğiz

0
1171
El Hijyeni ile Covid-19 Hastalığını Yeneceğiz

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü, hepimiz bugün elimizi daha çok yıkamalı Covid-19‘la mücadeleye katkıda bulunmalıyız

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Covid-19 nedeniyle pandemi ilan etmesinin ardından tüm dünyada sağlık çalışanları, bizi korona virüsten korumak, sağlıklı kalmamız ve gereken temel hizmetleri sağlamak için gece gündüz savaşıyorlar

El hijyeninin önemini bir kez vurgulamak için PAÜ Hastanesi AD. Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut açıklamalarda bulundu: “Birçoğu olağanüstü zorluklarla karşı karşıyalar ve hepsi olağanüstü işler başarıyorlar. Hemşireler, özellikle bulaşıcı hastalık salgınları sırasında, toplumlarında genellikle en ön cephede olan sağlık çalışanlarıdır. Uzun çalışma saatleri, stresli çalışma ortamı ve yorgunluk, Covid-19 gibi enfeksiyonları edinmeye yatkındırlar. Sağlık hizmetlerinden edinilmiş enfeksiyonların çoğu, uygun el hijyeni uyumluluğu, koruyucu ekipman kullanımı ve iyi eğitimli hemşireler tarafından önlenebilir. Güvenlik ve bakım kalitesi için, yeterli sayıda hemşireye sahip olmak ve ekipmana erişim çok önemlidir. Genel olarak salgınlarının ciddiyeti ve özellikle Covid-19 göz önüne alındığında, DSÖ yönergelerini tanıtmak ve ‘Ellerinizi Temizleyin, Hayatları Kurtarın’ kampanyasını Dünya çapında uygulamak çok önemlidir. DSÖ, 2020’yi Hemşire ve Ebe Yılı olarak belirlemiştir.”  

Hemşireler ve Ebeler: ‘‘Temiz Bakım Elinizde’’, ‘‘Yaşamı Kaydet’’

Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşiresi Nezihan Yamandağ, el hijyeninde eğitimlerin önemini vurguladı;“Koronavirüsü yıllardır bizlerin tüm eğitimlerimizde üzerine basa basa vurguladığımız el hijyeninin önemini bir anda tüm dünyaya öğretti. Sağlık personeli dahil olmak üzere tüm insanlar ellerini yıkamayı ya da hijyenik el ovalamayı sürekli yapmaya başladı. Önemli olan hepimizin öğrenmesiydi. Küçücük çocuklar bile su ve sabunla en az 15-20 saniye el yıkamayı anlatabiliyordu. Koronavirüs nedeniyle el yıkama şu anda olduğundan daha fazla olmamıştı. Covid-19 pandemi sonrasında da devam etmesini diliyoruz.

Bundan önceki yıllarda kurum içinde, ülke genelinde ve dünyada El Hijyeni Günü için etkinlikler yaptık. Bu yıl geçtiğimiz yılların hatıraları ile sosyal mesafeyi korumak için sosyal medya üzerinden el hijyeni gününün önemini tekrar gündeme getiriyoruz. Sosyal mesafeyi korumak için geçen yıllarda yaptığımız etkinlikleri pandemi nedeniyle yapamıyoruz. El hijyeni oranı yüksek olan bölümlere ve kişiye özel enlerimizin teşekkür belgelerini veremiyoruz. Zaten en iyi orandan ziyade artık herkes en iyisi.”

PAÜ Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi ise el hijyeninin önemini vurgulayarak,  “Öncelikle bu süreçte kurumumuzda çalışan tüm sağlık personelimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sizler en iyisi, en mükemmeli, en fedakarlar olarak dünya tarihine damganızı vurdunuz. Tüm teşekkürleri ve alkışları hak eden bütün sağlık personellerinin dünya el hijyeni gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Pamukkale Üniversitesinin bir mensubu olarak insan üstü çabalarınızı bizzat en yakınınızda gördük. Sizlerle gurur duyduk. İyi ki varsınız, iyi ki varız hepimiz. Dünya El Hijyeni Günü’nü bu alanda çalışan tüm sağlık personellerimize atfediyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı s_f3e4fdbe-89ee-4dd2-ba87-82193ca2adc7.jpeg