Gülriz Sururi Bebekleriyle Kız Çocuklarının Eğitimi Desteklenecek

0
855

“Puduhepa ve Kız Kardeşleri”, bu topraklardan çıkmış gerçek kadın kahramanların hikâyelerinden ilham alan ve kız çocuklarının eğitimi için TOÇEV ile birlikte çalışan bir proje… Puduhepa ve Kız Kardeşleri, 2018’den bu yana 18 kız çocuğunun iki senelik eğitim masrafını karşılarken; Bartın’dan Bursa’ya, Karabük’ten İstanbul’a Türkiye’nin dört bir yanından 50’den fazla kadına da istihdam yarattı

Hitit kraliçesi Puduhepa’nın ilk kız kardeşi, NASA’da görev alan ilk Türk bilim kadını Dilhan Ege Eryurt’tu.

Şimdi onlara sanat dünyasından bir kardeş geldi. Gülriz Sururi yaşamı boyunca kız çocuklarının eğitimi için emek harcadı. Şimdi, ölümünden iki yıl sonra bu yola ışık tutmaya devam ediyor.

İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde en çok yara alan iki alan, eğitim ve sanat oldu. Kostümü Özlem Süer tarafından tasarlanan Gülriz Sururi bebeği, bu iki alana da destek olmayı hedefliyor.
Hem Gülriz Sururi’nin yaşam öyküsüyle yaratıcılığın kapılarını aralayacak, hem bebeğin satışından elde edilecek gelirle kız çocuklarının eğitimini destekleyecek hem de kadın istihdamına katkıda bulunacağız.

Amacımız, satın alınan her bir Puduhepa bebeğiyle kız çocuklarımızın güçlü, kendine güvenen, başarılı, ne istediğini bilen, mutlu bireyler olarak büyümelerine destek olmak. Kadın istihdamına katkıda bulunmak ve maddi ihtiyacı olan kız çocuklarına elimizi uzatmak.

Haber ile ilgili metin girin!.