Onlar Susam Sokağı’nın En Yeni Karakterleri: Mülteci İkizler

0
668

“Susam Sokağı”na iki yeni karakter eklendi. Nur ve Aziz… Bangladeş’te mülteci kampında yaşayan Rohingyalı ikizler, yakında ekranlarda olacak

Çocuklar için en eğlenceli televizyon programlarından biri olan “Susam Sokağı” Arakanlı mülteci çocuklara destek olmak için iki yeni karakter yarattı. Bangladeş’teki mülteci kampında kalan Arakanlı çocuklar için Nur ve Aziz Yasmin adlı iki yeni “Susam Sokağı” kuklasını tanıttı.

Susam Sokağı’nın da yaratıcısı ABD merkezli Sesame Workshop tarafından yapılan çalışmada yaratılan ikiz kardeşler Nur ve Aziz Yasmin, Myanmar’dan kaçıp Bangladeş’teki Cox’s Bazar kampına sığınan Arakanlı mülteci çocuklara yardım edecek. Firmanın eğitim videolarında yer alan ikiz kardeş kuklaları Arakanlı çocuklar gibi görünüyor, onlar gibi Rohingya dilini konuşuyor.

İki Kez Travma Yaşadılar

The Guardian gazetesinin haberine göre Arakanlı kuklalar binlerce mülteci çocuğun yaşadığı travmanın üstesinden gelmelerine yardımcı olacak. Sesame Workshop’un başkanı Sherrie Westin, “Hem pandemi hem de mültecilik nedeniyle iki kez travma yaşayan çocuklara ve onlara bakım verenlere eğitim sağlamak için Nur ve Aziz’i yarattık. Arakanlı çocukların çoğu için Nur ve Aziz medyada onlar gibi konuşan ve onlar gibi görünen ilk karakterler olacak” dedi.