Turizmde Covid’19 Yenilikleri, Fırsatların Habercisi

0
924
Turizmde Covid’19 Yenilikleri, Firsatlarin Habercisi

Dünyanın en önemli sektörlerinden olan turizm sektörü döviz hareketliliğinin de en yoğun olduğu sektörlerden biri

Turizm aynı zamanda Covid’19 sürecinden de en ciddi şekilde etkilenen sektörlerden biri durumunda. Uçuşların başlaması ve “yeni normal” tedbirleri ile sektörde hareketlilik de başlamış oldu. Ancak sektörün ileri gelen firmalarının birçoğu yeni ürün arayışlarına şimdiden başladılar.

Yeni Hizmetler Çıkış Kapısı Olacak; Özellikle Çin turizmi alanında sektörün bilinen isimlerinden olan İrfan Karslı, koronavirüsün bulaşma riskinin insanların yaşam alışkanlıklarının da değişmesine sebep olduğunu belirtti. Bu nedenle kalabalık turist grupları yerine daha küçük ve özel hizmetlerin sunulduğu gruplar oluşmaya başlayacağını vurguladı. Karavan turizminin yaygınlaşacağının da altını çizen Karslı, bu sürece turizmcilerin hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti.

Yeni Turistik Bölgeler Oluşacak; Türkiye’nin kalabalık turist çeken bölgelerinin dışında özellikle doğa turizminin gelişeceği düşünülüyor. Karslı, Doğu Karadeniz başta olmak üzere, Eskişehir, Erzurum, Bolu, Sakarya gibi bazı şehirlerin dikkat çekici özellikleri ile öne çıktığını belirtti.

Turistler Yakınları İle Seyahat Etmeyi Tercih Ediyorlar; Turizmcilere göre, turistler yakınları ile seyahat etmeyi tercih ediyorlar. Tanımadığı kişilerle bir arada olmaktan çekinen turistler kendi çevresinden oluşturdukları küçük gruplarla tura çıkmayı daha güvenli buluyorlar.

Butik Oteller Daha Güvenli Görülüyor; Turistlerin konaklama tercihleri de Covid’19’dan etkilenen önemli konulardan biri. Önceki yıllara göre daha küçük butik otellerin tercih edilmeye başlandığı gözlemleniyor. Virüsün bulaşma ihtimalinin daha düşük olacağı düşüncesi bu kararın ana sebebi. Ancak büyük oteller de kapasite düşürmek başta olmak üzere alınan diğer tedbirlerle misafirlerini ağırlıyorlar.

Hazırlıklarını zamanında yapan ve bu değişiklikleri öngörebilen ülkeler ve turizm firmaları yeni normale de bir adım önde başlamış oluyorlar.