Twitter’ın Yeni Etiketleme Sistemi Türkiye’ye De Geliyor

0
605

Twitter, geçtiğimiz sene başlattığı hükümet yetkililerini ve devlet destekli medya kuruluşlarını etiketleme sistemini genişletiyor. Sosyal medya platformu 17 Şubat Çarşamba gününden itibaren Türkiye dahil 16 ülkede, sistemin uygulamaya sokulacağını duyurdu

ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter geçtiğimiz dönemde başlattığı “”devlet destekli hesapları etiketleme” sisteminin kapsamını artırma kararı aldı.

ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’da uygulamada olan söz konusu özellik, 16 ülkede daha kullanıma sunacak.

Twitter tarafından yayınlanan blog yazısında yer alan alan bilgiye göre, bu 16 ülke arasında Türkiye de yer alacak.

Aynı yazıya göre, karar 17 Şubat itibari ile ülkemizde kullanıma girecek. Bu tarihten itibaren devlet kurumları ve kilit görevlerdeki kullanıcıların Twitter hesaplarında bu etiket yer alacak.

Twitter tarafından “Devlete bağlı hesapları tespit etmek için çalışmalarımızı genişletiyoruz” başlığı ile duyurulan karar sonrası bu sistemin geçerli olacağı ülke sayısı da 21’e yükselmiş olacak.

Sputnik’in haberine göre de konuyla ilgili FOX News’a açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, söz konusu kararın ‘yetkililerin kişisel hesaplarını diplomasi alanında kullandıklarını gördükleri için’ alındığını söylese de, bu karar kamuoyu tarafından ‘siyasi müdahale’ olarak değerlendiriliyor.