Xiamoi’yi Kara Listeye Ekleyen Trump’a Xiamoi Türkiye’den Yanıt

0
754
Xiamoi’yi Kara Listeye Ekleyen Trump’a Xiamoi Türkiye’den Yanıt

ABD ile Çin‘in arasında yaşanmakta olan ticari bir savaşın olduğunu birçoğumuz biliyoruz.  Trump yönetiminin geçtiğimiz yıllarda Huawei  markasını kara listeye almasıyla bu savaş ivme kazanmıştı.

Trump yönetimi, görevini Joe Biden’e bırakmadan önce, çıkardığı son kararla Xiaomi markasını da bu listeye ekledi. Xiaomi’nin kara listeye eklenmesinin, Çin ordusuyla bir bağlantısı olduğu sebep gösterilirken ABD’nin ulusal güvenliğinin kontrol altına almak istedikleri belirtildi.

Kullanımı dünyada ve ABD’de gittikçe yaygınlaşan Xiaomi’nin, alınan yeni kararla şirketin üretmiş olduğu birçok elektronik cihazın ABD’ye girişi yasaklanacak. ABD yönetiminin görevi devretmesinden sonra ise yasakların kalkabileceği konuşuluyor.

Xiaomi Türkiye ise bu karara ilişkin, Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır. ifadesinde bulundu.

Kaynak:https://www.girisim360.com/xiamoiyi-kara-listeye-ekleyen-trumpa-xiamoi-turkiyeden-yanit/