8. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunus için yarışacak filmler açıklandı

0
765

Bu yıl sinemaseverlerle 8’inci kez buluşmaya hazırlanan Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film Ödülü” için yarışacak filmler belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları ve Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin ulusal uzun metraj yarışmasında 10 film “Altın Yunus” için yarışacak.

Edebiyatçı, senarist ve yapımcı Tarık Tufan’ın başkanlığında toplanacak jüri, 100 bin lira değerindeki “Altın Yunus” ödülü için en iyi yerli yapımı seçecek.

Ulusal uzun metraj yarışmada bu yıl Derviş Zaim Flaşbellek, Orçun Benli Gelincik, Erdem Tepegöz Gölgeler İçinde, Ensar Altay Kodokushi, Barış Gördağ ve Yasin Çetin Koku, Ferit Karol Kumbara, Fatih Özcan Mavzer, Ercan Kesal Nasipse Adayız, Reis Çelik Ölü Ekmeği, Ahmet Sönmez de Sadece Farklı filmleriyle yer alacak

İki Film Dünya Prömiyerini Festivalde Yapacak

Kodokushi ve Sadece Farklı filmleri dünya prömiyerini 8. Boğaziçi Film Festivali’nde yaparken Flaşbellek, Gelincik, Gölgeler İçinde, Koku, Kumbara, Mavzer ve Ölü Ekmeği ise İstanbul’da ilk gösterimlerini gerçekleştirecek.

Yarışmada ayrıca 20 bin liralık “En İyi Yönetmen”, 15’er bin liralık “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu”, 10’ar bin liralık “En İyi Senaryo”, “En İyi Sinematografi” ve “En İyi Kurgu” dallarında ödüller verilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması‘nda yer alan filmlerden birine de FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) tarafından 10 bin lira değerinde “En İyi Yapımcı Ödülü” takdim edilecek.

8. Boğaziçi Film Festivali, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23 – 30 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.