Dünyanın En Önemli Kısa Film Festivalinde Türkiye’den İki Film Yarışıyor

0
701

Dünyanın en önemli kısa film festivali olarak gösterilen Fransa’nın Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali ilk kez online olarak düzenleniyor. Festivalin “Lab” ve “Uluslararası Yarışma” bölümünde Türkiye’den birer film yer alıyor

Corona virüsün getirdiği ‘yeni normal’ ortamında dünyanın en önemli kısa film festivali olarak gösterilen Fransa’nın Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali ilk kez online olarak düzenleniyor.

Independent’in haberine göre, 43. Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma, ve deneysel filmlerin yer aldığı “Lab” bölümüne seçilen kısa filmler arasında ise Türkiye’den iki hikaye yer alıyor.

Yönetmen Öykü Orhan’ın kısa filmi Paydos, 2021 yılının Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan 78 filmden birisi. Orhan senaristliğini de yaptığı Paydos’ta Türkiye’den bir işçi kadının hikayesi toplumsal gerçekçi yaklaşımla izleyiciye sunuluyor.

Öykü Orhan bu ilk kısa filminde yapımcılığı da üstlenmiş. Başrolünü Reyhan Özdilek’in oynadığı filmin görüntü yönetmeni ise Emre Pekçakır.

Festival 6 Şubat’a Kadar Sürecek

Clermont-Ferrand’ın “Labo” bölümünde ise Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri) var. Almanya’da yaşayan yönetmen Adrian Figueroa’nın kısa filmi Silivri’de hapis yatan iş adamı Osman Kavala’nın mektupları, notları ve resmi açıklamalarından oluşan seçkiyi şiirsel bir dille anlatıyor. Siyah beyaz film ağır ağır akarken İstanbul Esenyurt’taki bir tepeden kentin ve toplumun değişimine Kavala’nın hapishane izlenimleri eşlik ediyor.

“Silivri’den Mektupların” yapımcılığını Çiğdem Mater üstlenmiş. Filmin görüntü yönetmenliğini ise Meryem Yavuz yapıyor.

Festivalin market bölümünde ise Hezarfen Film Galeri ve Yapımlab’ın hazırladığı “Türkiye’den Kısa Filmler” seçkisi sinema profesyonelleri ile buluşuyor.

Clermont-Ferrand Film Festivali’ni 6 Şubat’a kadar Shortfilmwire sitesi üzerinden takip etmek mümkün. Festivalin programında yer alan 200’den fazla seçkin film, Fransa’dan 12 euro’ya alınan bir biletle izlenebiliyor.