Bulgaristan’ın Gözde Kayak Merkezi: Bansko

0
2002
Bansko, Bulgaria

Bulgaristan’ın Gözde Kayak Merkezi Bansko’da Kayak Dışında Neler Yapılır

Bansko, Güneybatı Bulgaristan‘ın Pirin Dağları‘nda, denizden 927m yüksekte konumlanmış, Balkanların en sevilen, fakat Avrupa için değeri yeni anlaşılan kayak merkezlerinden biri. Ancak, kayak yapmasanız bile tüm yıl boyunca Bansko ziyaret edilebilir ve kesinlikle bu şehri Bulgaristan seyahat güzergahınıza yerleştirmelisiniz.

Fransa ve İsviçre ile yarışacak düzeyde 

Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezi Bansko, her seviyeye hitap eden 15 farklı kayak pisti sayesinde kayak yapmayı sevenlerin gözdesi. Ancak, bu küçük ve şirin kasabayı ziyarete değer kılan sadece kayak değil. Çok sayıdaki gölleri, eski çam ormanları, kaplıcaları ve kaliteli hizmet veren otel ve apartlarıyla her mevsim ziyaretçi çeken Bansko, Fransa ve İsviçre ile yarışacak kaliteye çıkmışsa da fiyatlar hala makul sayılacak düzeyde.

Bansko, Eski Kent sokaklarında zaman yolculuğu

Bansko’nun gözde kayak merkezi olarak tanınması, kayak sezonunda pek çok turisti çekmektedir. Bu yüzden Bulgar dağlarındaki bu küçük kasaba son zamanlarda hızlı gelişiyor. Bu gelişmeye rağmen, Bansko Eski Kent‘in karakteri ve görünümü çok da değişmedi. Dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında huzur ve keyifle dolaşmak, Bansko’da yapılacak en iyi şeyler arasında yer alıyor. Bansko Eski Kenti’nin eski moda ambiyansı, sokakları ve taş evlerinin arasında gezinirken kendinizi zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz.

Bansko Eski Kent

Bulgar Mehana’larında geleneksel mutfak lezzetleri

Mehana, geleneksel Bulgar yemekleri sunan ve de geleneksel olarak dekore edilmiş restoranlardır. Bazen akşam yemeğine folk müzik ve dans eşlik edebilir. Mehana’da yemek büyük porsiyonlarda gelir ve genelde muhteşem ev yapımı şarapla servis edilir. Bulgar mutfağı et yoğunluklu olsa da, mehanalar vejetaryen seçenekler de sunuyor.

Mehana

5 yıldızlı spalarda ve ısıtmalı havuzlarda kendinizi şımartın

Bansko, olağanüstü spa tesisleri ve birçok lüks otele ev sahipliği yapmaktadır. Bulgar kayak merkezi, bu 5 yıldızlı misafirperverliğin gerçekten de uygun olduğu az sayıdaki yerlerden biri olabilir. Çoğu 5 yıldızlı Bansko otelleri, spa tesisine ve rahatlatıcı ısıtmalı havuzlara ücretsiz erişim sunmaktadır. Tesiste kayıtlı olmayan konuklar da spa merkezlerini ve havuzları makul bir ücret karşılığında kullanabilirler.

Bansko Kaplıcaları

Fazladan zamanınız varsa Bansko’da ne yapmalı?

Komşu Razlog kasabasını ziyaret edin. Burada, Golak Tepesine tırmanıp Razlog Kulesi‘ne çıkabilir, Razlog, Bansko ve onları çevreleyen güzel dağların eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Kule etrafındaki alan, doğada keyifli ve huzurlu bir yürüyüş yapmak için ideal bir yer. Golak Tepesi ve çevresine giderken rahat ayakkabılar giyin, yanınıza su ve atıştırmalık alın, deneyimin tadını çıkarın.

Razlog Kulesi

Resmi para birimi Bulgar Levasıdır (BGN). Bazı durumlarda, Euro cinsinden ödemeler de kabul edilebilir. Oteller ve restoranlar kredi kartlarını da kabul ediyor.

İngilizce bilenlerin sayısı çok az

Her ne kadar Bansko kayak sezonunda çok sayıda yabancı turist çekse de, yerli halk çok iyi İngilizce konuşamıyor. İngilizce bilenlerin sayısı da çok az. Bununla birlikte, Bansko’nun ev sahipleri çok kibar ve yardımsever insanlar.

Bansko’ya nasıl gidilir?

Arabayla İstanbul, Romanya ve Yunanistan dan giden turistlerin kendi araçlarıyla birkaç saatte varabildikleri Bansko’ya ulaşmanın en ucuz yolu ya trenle ya da otobüsle gitmek. Ancak, bu seçenekler ne en hızlı ne de en rahat seçeneklerdir. Ayrıca, eğer uçakla gidecekseniz Sofya havaalanından Bansko‘ya doğrudan bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Seyahat edenlerin önce Sofya şehir merkezine gitmeleri, ardından Bansko’ya giden tren veya otobüslere binmeleri gerekiyor.

Bansko’da Nerede Kalınır?

Bansko’da konaklama seçenekleri, 5 yıldızlı lüks otellerden rahat geleneksel konuk evlerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Bansko, 5 yıldızlı misafirperverlik hizmetlerini çok uygun fiyatlarla almak için ideal bir yerdir. Bununla birlikte, Bansko Eski Kenti, dar bütçeleri bile karşılayabilecek güzel geleneksel konuk evleriyle doludur.