Hesabı Erkek Öder Klisesi Tarih Oldu

0
1755
OkCupid_in_app_photo2

Yaz kapıda, hayat ise yavaş yavaş normale dönüyor. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz adayla ilk buluşma geldi çattı

Peki bu süreçte nelere dikkat etmeli? Türkler bu konuda ne düşünüyor? İşte işinize yarayacak ipuçları…

Hepimizi doğru kişiyi arıyoruz. İlk buluşma uzun ve güzel bir birlikteliğin ilk adımı ama her birimizin de beklentileri farklı. Peki nasıl davranmalı? Dünya çapında milyonlarca üyesi olan OkCupid, uygulama içinde sorduğu dört soruyla soruyla ilk buluşmada kadınların ve erkeklerin nasıl davrandığını ortaya koyuyor.

Kullanıcıların yanıtlarına göre Türk kadınlarının yarısından fazlası yeni biriyle buluşmadan önce Google’da araştırma yapıyor. Türk erkeklerinin ise üçte biri hesabı ödemesi gerektiğini düşünürken, üçte biri ise hesabı kimin ödediğini önemsemiyor. İşte yanıtlara göre diğer detaylar…

OkCupid_in_app_photo2

KADINLAR BULUŞMA ÖNCESİ ARAŞTIRMA YAPIYOR

“Yeni biri ile buluşmadan önce onu Google’da araştırır mısın?” sorusuna kadınların yüzde 64’ü evet cevabı veriyor. Erkeklerde ise bu oran yüzde 46. Sonuçlara göre kadınlar “stalk”lamayı severken, erkekler bilginin güç olduğunu düşünüyor. Erkeklerse daha çok ‘Ben işin gizemini kaçırmayayım’ tarafında duruyorlar. İşi oluruna bırakıp sürprizin keyfini çıkarmak isteyen kadınların oranı ise yüzde 35.

HESABI BÖLÜŞMEYE HER İKİ TARAF DA SICAK BAKIYOR

Hesap ödemek, bazen arkadaşlar arasında bile bir çözülmesi gereken çetin bir probleme dönüşür. Romantik bir buluşmada ise bu durum daha da karmaşık bir hal alır. Verilere bakacak olursa “hesabı erkek öder” klişesi çoktan tarihe karışmış durumda. Türklerin yüzde 42’si hesabı bölüşmek istiyor. Bu durumu önemsemeyenlerin oranı ise yüzde 35. Kadın erkek dağılımına göre ise Türk kadınların bu konuda erkeklerden bir adım önde. Kadınların yüzde 57’si hesabı bölüşmek gerektiğini düşünürken %33’ü de kimin ödediğini umursamıyor. Erkeklerinse sadece yüz 35’i hesabı bölüşmekten yana yüzde 26’sıysa hesabı kesinlikle erkeğin ödemesi gerektiğini söylüyor.

İLK BULUŞMA MUTLAKA BAŞBAŞA OLMALI

Pek çok konuda farklı düşünebilen kadın ve erkekler bu konuda birleşiyor. Türklerin %95’i ilk buluşmanın kesinlikle baş başa olması gerektiğini düşünüyor. Görünüşe göre kadınlar ve erkekler birini tanımanın en iyi yolunun, kafa dağıtan arkadaşlardan uzakta, baş başa geçirilen bir randevu olması gerektiğinden yana. ‘Grup olarak buluşalım, üzerimizde baskı olmasın’ diyenlerin oranı yok denecek kadar az (yüzde 4).

GEVEZELİK İŞE YARIYOR

Konuşkan olmak doğuştan mı gelir yoksa sonra mı kazanılır bilinmez ama kadınlar için ilk buluşmada sessiz olmamak oldukça önemli. Verilere göre sessiz bir kadının sessiz bir erkekten daha çok şansı var. Kadınların %73’ü, ‘Sessiz biriyle buluşur musun?’ sorusuna ‘Hayır’ cevabını veriyorlar. Erkeklerinse yarısından fazlası (%55) için suskun olmak ilk buluşmada bir problem değil.