IBM’den Uyarı: Hacker’lar Covid-19 ‘Soğuk Zinciri’ni Hedef Alabilir

0
543

BioNTech ile Pfizer’in geliştirdiği corona virüs (Covid-19) aşısı tüm dünya için tabiri caizse umut oldu. Ancak aşıyı taşımak ve saklayabilmek için, ‘soğuk zincir’ uygulanması gerekiyor. IBM hacker’ların bunu sağlayacak firmaları hedef alabileceği uyarısında bulundu

ABD’li Pfizer ile ortak aşı geliştiren Alman BioNTech’in aşısı pandemiye  karşı umut oldu.

Ancak aşıyı üretmek kadar onu taşımak ve uygun ortam da muhafaza etmek de hayli önemli Zira aşının fayda etmesi için uygulama anına kadar eksi 70 derecede muhafaza etmek gerekiyor.

‘Soğuk zincir’ kavramı işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Son günlerde hayli sıklıkla duymaya başladığımız bu tabir aşının uygulanacağı ana kadar olan süreçte aşıyı gerekli olan sıcaklıklarda tutan tedarik zincirini tanımlamak için kullanılıyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ta yer alan habere göre, ABD merkezli teknoloji firması IBM hacker’ların ‘soğuk zincir’i sağlayacak firmaları hedef alabileceği uyarısında bulundu.

Konu ile ilgili resmi sitesi üzerinden bir yazı yayınlayan IBM,”küresel  oltalama kampanyası”nın bu soğuk zinciri sağlayan şirketleri hedef alabileceğinin altını çizdi.

IBM bu uyarısına kanıt olarak bir siber güvenlik grubunun ‘soğuk zincir’ için çalışacak şirketler için bilgi toplamasının keşfedilmesini gösterdi.

Siber saldırganların üzerinde araştırma yaptığı firmanın Çin merkezli  Haier Biomedical olduğu belirtildi.

Aynı yazıda Haier Biomedical’ın aşıların ‘soğuk zincir’ ile taşınması üzerine hizmet verdiği bilgisinin altı çizildi.