Dünyadaki En İlginç 10 Mimari Yapı

0
1337

Dünyada oldukça ilginç tasarımlar var. Fakat bazı mimariler öyle enteresan ki insanın ilk bakışta dikkatini çekmeyi başarıyor. Öyle ki birçok ülkede bu tasarımlara rastlamak mümkün. İşte Dünyadaki en ilginç 10 mimari yapı…

1- The Dancing House – Çekya

Çekya’nın başkenti Prag’da Vlatava Nehri kıyısında yer alan ve ‘Dans Eden Ev’ olarak adlandırılan binanın yapımı 4 yıl sürdü. Mimarlar Milunic ve Gehry tarafından inşa edilen bu binanın tarzı, sanat ve mimarlık çevreleri tarafından “yeni barok” olarak nitelendiriliyor.

2- Piano House – Çin

Piyano’nun alt kısmında yer alan 2 farklı konser salonu sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yaparken, üst katlardaki müzik odaları ise bölgedeki yerel kolejlerde okuyan öğrenciler için uygulama sınıfı olarak hizmet veriyor. The Piano House hem göze hem kulağa hitap eden ve tüm detayları ile sanat ve sanatçı dostu bir yapının heyecanını taşıyor.

3- Krzywy Domek – Polonya

Polonya’nın Sopot şehrinde bulunan Çarpık Ev. 2004’te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m2’ye yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı, Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermekte.

4- Kunsthaus Sanat Müzesi – Avusturya

Avusturya’nın ikinci büyük kenti olan Graz’da yer alan Kunsthaus Sanat Müzesi, modern mimarisi ve adeta uzaydan gelmiş bir yaratığı andıran şekliyle şehirde anında kendini belli ediyor. Bina, sanatla uzaktan yakından ilgisi olmayanları dahi büyüleyici görüntüsü ile içerisine çekmeyi başarıyor.

5- The Haines Shoe House – ABD

Ayakkabı Ev, ABD’li milyoner Albay Mahlon Haines tarafından 1948 yılında inşa edilmiştir. ‘York Ayakkabı Sihirbazı” olarak bilinen Haines, bu evle ününe ün katmış ve adeta kendi reklamını yapmıştır. 45 metre uzunluğunda, 25 metre yüksekliğinde ve 17 metre genişliğinde olan bu ev günümüzde Haines’ın anısına bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

6- Kansas Halk Kütüphanesi – ABD

ABD’nin Kansas Halk Kütüphanesi, insanların kitaplara olan ilgisini geri kazanmak için tasarlanmış. Günümüzde dünyanın en ilginç ve en tanınmış mimarileri arasında bulunuyor.

7- Stone House – Portekiz

Portekiz’in kuzeyinde, ünlü çizgi film Taş Devri’nden esinlenilerek yapılan ev, sanki çizgi filmdeki Çakmaktaş ailesininmiş gibi görünüyor. İki kayanın arasına yerleştirilmiş ‘Taş Ev”, Rodrigues ailesi tarafından 1974’te inşa edilmiştir. Elektrik bulunmayan evde aydınlanmak için mum ışığı kullanılıyor. Kütükten koltuklar ve beton ile okaliptüs kullanılarak yapılmış yataklar, ilk dikkat çeken ayrıntılardan sadece birkaçı. Evdeki merdivenler de yine taş devri konseptini yansıtacak şekilde kütüklerden yapılmış. Ev turistik amaçla yapılmamasına rağmen her sene turistlerin akınına uğruyor.

8- Kubuswoningen – Hollanda

Dünyanın en sıra dışı mimari yapılarıHollanda’nın Rotterdam şehrindeki Küp Evler (Kubuswoningen), şehrin en ikonik yerlerinden ve cazibe merkezlerinden biridir. Hollandalı mimar Piet Blom tarafından tasarlanan bu evler, kelimenin tam anlamıyla 45 derece eğimli küplerden oluşuyor.

9- Waldspirale Konut Kompleksi – Almanya

Almanya’nın Darmstadt kentinde yer alan Waldspirale konut kompleksi, Viyanalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlandı.Masal diyarını andıran kompleks, 105 daire, yeraltı otoparkı, kafe, bar ve kiosktan oluşmakta. Avluda ayrıca bir oyun alanı ve küçük bir yapay göl vardır. En yüksek noktasında bina oniki katlı bir yüksekliğe ulaşmakta.

10- A view of Habitat 67 – Kanada

Kanadalı mimar Moshe Safdie 1967 yılında Dünya Eserleri Fuarı için Kanada Pavyonu olarak tasarladığı Habitat 67 konut kompleksi, başlangıçta yoğun kent alanlarında yüksek kaliteli konut üretimi için deneysel bir çözüm olarak tasarlandı. Habitat 67, çeşitli kombinasyonlarla istiflenmiş ve çelikle bağlanmış şekil ve boyutları değişen prefabrik modüllerden yapıldı.