MINI Electric’den Sıra Dışı Rekor

0
1760
MINI Electric
MINI Electric

MINI ELECTRIC’DEN SIRA DIŞI REKOR

Türkiye distribütörlüğünü Borusan Otomotiv’in yaptığı MINI, tamamen elektrikli modeli MINI Electric ile Almanya’daki efsanevi Nürburgring pistini fren pedalını kullanmadan tamamlayan ilk elektrikli otomobil olarak tarihe geçti.

Motorsporları dünyasında “Yeşil Cehennem” lakabıyla alınan 20.8 km uzunluğundaki pist, eski Formula 1 şampiyonu Jackie Stewart pilotajında sıra dışı bir rekora ev sahipliği yaptı. MINI, pek çok üreticinin en hızlı tur zamanına erişmek için mücadele ettiği Nürburgring’de MINI Electric modeli ile Enerji Geri Kazanım özelliğini kullanarak sadece gaz pedalı ile pisti tamamladı.

MINI Electric

Sadece gaz pedalı ile kullanılabiliyor

BMW Group bünyesinde seviyesi ayarlanabilen rejeneratif fren özelliğine sahip ilk ve tek model olan MINI Electric bu sayede şehir içerisinde dahi fren pedalına ihtiyaç duymadan sadece gaz pedalıyla kullanılabiliyor. Ayak gazdan çekildiğinde, elektrikli motor, sürücü tarafından tercih edilen ayara göre otomobili yavaşlatabiliyor. Bu özellik otomobilin sahip olduğu elektrik enerjisinin büyük kısmını geri kazanmasına yardımcı oluyor. Özel geliştirilen tamamen dijital göstergelerden de otomobilin kullandığı ve kazandığı enerji takip edilebiliyor.

Seviyesi ayarlanabiliyor

Yeşil Mod’da, Yeşil Cehennemi fren pedalına hiç dokunmadan tamamlayan MINI Electric, yavaşlama esnasında sahip olduğu kinetik enerjiyi pillerine elektrik enerjisi olarak geri kazandırıyor. Sürücünün MINI Sürüş Modları üzerinden sürüş tarzını seçmesine imkan tanıyan MINI Electric, Yeşil Mod ile konfor odaklı bir direksiyon sisteminin yanı sıra gaz pedalına gelen komutlara daha yumuşak cevap veren bir modda hareket ediyor.

Yeşil+ modu tercih edildiğinde ise daha fazla enerjinin saklanabilmesi için klima sistemi ve koltuk ısıtma özelliği kapatılıyor

Enerji geri kazanım modunun seviyesi orta konsoldaki bir düğmeyle ayarlanabiliyor. Böylece pistte sportif kullanım esnasında bile frene ihtiyaç duymadan hem performanslı hem de verimli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Enerji geri kazanımının seviyesinin ayarlanabilmesi sayesinde otomobilin pistin genel yapısına en uygun ayarı seçebilmesi sağlanıyor.