Online Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

0
793

Dünyada ilk online alışverişi başlatan oluşum olan Amazon, e-ticaretin atası olarak kabul edilir ve yeni bir çağın başlamasına da  bu sitenin öncülük ettiği bilinir

1994 yılında Amerika’nın Seattle eyaletinde kurulan bu şirket, günümüzde hala yoğun talep gören internet alışveriş sitelerinin rehberi olarak anılmaktadır. Sitenin isminin kolaylıkla aramalarda bulunabilmesi için, başında A harfinin olması tercih edilmiştir. İnternet üzerinden okunabilecek bir çok kitap arşivini içinde barındıran “Kindle” isimli elektronik kitap okuyucusu ile çok satılan bir ürünü piyasaya süren Amazon.com, üzerinden satın alınmış olan ürünün, kullanıcı tarafından tekrar Amazon.com üzerinde satışının mümkün olduğu ve Amazon.com.’un, Alexa.com, a9.com43things.com, Audible.com, IMDB ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibi olduğu bir şirkettir. Amazon’un ardından ortaya çıkan kuruluşlar ise, tüketim kültürüne yeni bir soluk getirmiştir.
Hiper hızlı ve teknolojinin kendi içinde bile hızını takip etmekte zorlandığı yaşadığımız yüzyılda, benzer şekilde birçok alışveriş sitesi bulunmaktadır. İçerisinde ev tekstili, giyim, oto bakım ürünleri, mobilya vb. her çeşit ihtiyacı karşılayan internet siteleri bulunmakla birlikte, herşeye rağmen internetten alışveriş yapmak hala birçok insan için şüpheler barındıran bir konu olarak değerlendirilmektedir. Kolaylık, uygun fiyat, çeşitlilik, azalan giderler, hediye seçimlerinde hızlı ve alternatifi bol seçimler, satıcı baskısından uzak olmak ve özel eşya alımlarındaki rahatlık sanal ortamda daha fazla zaman harcamamıza ve bu alanda çok daha konforlu bir alışveriş yaparken bulmamızı sağlarken Türkiye’de 20 küsur yıllık bir geçmişe sahip olan e-ticaret sektörü, sahip olduğu potansiyele rağmen güvenlik açıkları yüzünden de yeterli ilerlemeyi kaydedemiyor. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta haricinde herhangi bir sakınca barındırmayan bu modern alışveriş yöntemi, ancak doğru bilgilendirmelerle makus talihini kırıp atağa geçebilecek gibi görünüyor. Günümüzde online ticaretin sahip olduğu şartlar, offline ticaretin sahip olduğu şartlardan çok da farksız değil. Burada kast edilen şartlar, tüketici hakları ve satın alma koşulları ile ilgili. Eğer müşteri internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurarak alışveriş yapıyorsa, kanunlar her türlü mağduriyette tüketicinin haklarını koruyor.
Birçok e-ticaret sitesi, kredi kartının yanı sıra banka kartı ve havale yöntemiyle de alışveriş imkanı sunarak satın alma koşullarını genişletiyor ve daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Geçmişte, e-ticaret sektörünün henüz emekleme dönemlerinde yaşanan kötü tecrübelerin kemikleşmiş birer önyargıya dönüşmesi, belki bir nesli ister istemez internetten alışveriş yapma fikrinden uzak tutacak ama yeni nesilde şüphesiz ki internetten alışveriş alışkanlığı, offline alışverişin önüne geçecek. Bugün interneti aktif olarak kullanan belli bir kesim, evcil hayvanlarının mamasını ya da evlilik teklifi ederken vereceği tektaş pırlanta yüzüğü bile internetten satın almayı tercih ediyorsa başka türlüsü de düşünülemez zaten. Öyleyse bu platformlardan yapılan alışverişlerde nelere dikkat etmemiz gerektiğine mercek tutalım hadi…Arzın talep doğrultusunda canlandığı ve kanalların bu sayede açıldığını bildiğimize göre, kendimizden de yola çıkarak nedenleri anlamak kolaylaşacaktır… Peki pekçok kişinin açık ara farkla, gezerek değil yerinde oturduğu yerden artık araba bile aldığı bu satış deryasının içinde, madden ve manen herhangi bir kayba uğramamak için nelere dikkat etmeliyiz dersiniz?

1-Sitenin SSL sertifikası var mı?

Tüm online alışveriş hizmeti sunan tüm sitelerde kredi kartı güvenliği için SSL sertifikası kullanmak zorundadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

2- Ürün hakkındaki kullanıcı yorumlarını okuyun

Forumlarda veya sosyal medyada o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun. Kullanıcı yorumlarını içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan da yaralanabilirsiniz.

3- Site hakkında araştırma yapın

Alışveriş yapacağınız sitenin ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına, iletişim bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakın.

4- Ortak bilgisayarları kullanmamaya dikkat edin

Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Bildiğiniz üzere bu bilgisayarlarda kayıtlar tutuluyor ve sizden sonra o pc’ yi kullanan kişi kötü niyetliyse, bilgilerinize kolaylaıkla ulaşabilirler.

5- Kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçin

Online alışveriş için bir siteye üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin. Karışık rakamlar, harfler ve semboller kullanın.

6- Mesafeli sözleşme bulunmuyorsa o siteden uzak durun

Online alışveriş siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, herhangi bir anlaşmazlık halinde ispatı mümkün olmayan konularla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

7- Fiyat bilgilerine dikkat edin

Alışveriş yaptığınız sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın; araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete attığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin.

8- 3D ödeme sistemini kullanmayı tercih edin

3D ödeme sistemi (şifreli ödeme), e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Diğer bir deyişle hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. Bu seçeneğin olmadığı sitelerden herhangi bir ürün almayın.

9- Sanal kart kullanın

Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif… Belirli bir limit belirleyebildiğiniz bu kartları alışverişlerinizde kullanmayı deneyin.

10- Alışveriş kaydını tutun

Alışverişinizi bitirmeden önce aldıklarınızı gösteren bir çıktı alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Ayrıca offline alışverişlerde olduğu gibi online alışverişlerde de garanti belgesi ve faturayı elinizde bulundurduğunuz sürece tüm yasal haklarınız saklıdır. Bu iki belgeyi iyi bir şekilde muhafaza etmeye özen gösterin. Paranızı harcarken minimum efor sarfederek maksimum kaliteyi elde edebileceğiniz satın alımlarınız olsun ve keyfini çıkara çıkara geçsin tüm süreçleriniz. Güzelliklerle kalın.
Arsal ŞEN
Arsal ŞEN
Twetter Instagram