Pika İlk Müşterisine Ürünü Ulaştırdı

0
923
Yerli-girişim-Bizero’nun-ürettiği-otonom-teslimat-robotu-Pika-ilk-müşterisine-ürünü-ulaştırdı-696x392

2017 yılından bu yana akıllı ulaşım ve paylaşım sistemleri üzerine çalışan yerli girişimci Bizero’nun ürettiği otonom teslimat robotu Pika, ilk müşterisine ürünü ulaştırdı

Geçtiğimiz 3 yılda Sağlık Bakanlığı, İBB, Vestel, Fibabanka, Allianz gibi paydaşların işbirliğinde Boğaziçi Ünivetsitesi, İTÜ, YTÜ ve İzmir’de 500’ün üzerinde bisiklete sahip paylaşım sistemini pazar yeri formunda sürdürülebilir ve karlı bir hale getirdi. Böylece girişim, Bizero Robotics gibi heyecan verici yeni projelere imza attı.

Türkiye’nin ilk otonom teslimat robotu: Pika ilk teslimatını yaptı

Spin-off konseptteki Bizero Robotics’in ilk ürününü yarı-otonom teslimat robotu PİKA (Paylaşımlı İnsansız Kargo Aracı)‘yı geçtiğimiz Temmuz ayında lanse etti. Temmuz ayından bu yana servis verebilir hale getirilen robotun ilk teslimatını Boğaziçi Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde yaptı. Yenilikçi otopilot yazılım ile dünyanın herhangi bir yerinde konumlanan 1 pilotun 5 adete kadar kontrol edebildiği teslimat robotları sipariş platformları aracılığıyla restoran market ve kurye filolarının hizmetine sunuldu. Girişim böylelikle insanın yerini alıp işsizliğe sebep olmaktansa iş gücünü daha verimli hale getirmeyi ve moto-kurye ölümlerini azaltmayı hedefliyor.

8 ay gibi kısa bir sürede arge sürecini tamamlayıp bu ay (Ocak 2021) itibariyle ön sipariş toplamaya başladı.

Gelir modeli ve iş birlikleri

Edindiğimiz bilgiye göre ilk siparişleri şimdiden çok iyi giden Bizero, her ölçekten yatırımcının 1 motosiklet fiyatına satın alabildiği robotların restoranlar ve marketlerde saatlik ve paket başı ücretlerle çalışıp sahibine getiri sağlıyor. Bunun yanında reklam giydirme ve iç ekranda reklam konumlandırmaya da olanak vererek kurumsal projeler de geliştirebiliyor.

Bizero kurucu ortağı Mehmet Akıncılar: “Kullanıcılarımız karantina dönüşü dışarıda yüzlerce Pika’yı görünce 1 yıl yerine 10 yıl geçmiş gibi hissedecekler. Faaliyet vermeye hazır olan “Pika”yı karantina sonrası Boğaziçi Üniversitesi ve çevresindeki restoranlardan başlayarak kampüsler, müstakil yerleşkeler ve işyerleri odaklı güvenli rotalarda hizmete alma planındayız.” dedi.

Pika’nın teknik özellikleri

  • Menzil: 100 km, değiştirilebilir batarya
  • Taşıma Kapasitesi: 30 kg; 90 lt ; çekme römorkuyla 500kg’a kadar.
  • Maksimum Hız: 10 km/s
  • Çalışma koşulları: 4 mevsim, 7/24
  • Görüntü: 360 derece, gece görüş özellikli toplam 3 kamera.
  • Eğim: 30 derece

Kaynak : www.girisim360.com/yerli-girisim-bizeronun-urettigi-otonom-teslimat-robotu-pika-ilk-musterisine-urunu-ulastirdi/