Prof. Dr. Biray’a Kazakistan’dan Büyük Ödül

0
1047
prof_dr_biraya_kazakistandan_buyuk_odul_

“Kazakistan Halk Asamblesi Kuruluşunun 25. Yılı” madalyası ödülleri sahiplerini buldu. Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nergis Biray da yaptığı çalışmalar ile bu ödüle layık görülen dört isimden biri oldu.

03.07.2020 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev tarafından imzalanan karar doğrultusunda Kazakistan Halk Asamblesi Başkanı Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in takdirleriyle Kazakistan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkisine katkısı dolayısıyla “Kazakistan Halk Asamblesi Kuruluşunun 25. Yılı” madalyası ile ödüllendirildi
Pamukkale Üniversitesi Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray, Kazak Dili ve Kültürü alanında yaptığı bilimsel çalışmalar ile birlikte, Kazakistan Üniversiteleri ve Pamukkale Üniversitesi arasında iş birliklerinin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı bu ödüle layık görüldü.
Tüm dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle, ödül töreni ileri bir tarihe ertelenirken, Prof. Dr. Biray, “Kazakistan Halk Asamblesi Kuruluşunun 25. Yılı” ödülüne layık görülen dört isimden biri oldu.

Rektör Bağ: “Türk Dili ve kültür değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması adına yoğun çaba harcıyoruz.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, şunları kaydetti: “Pamukkale Üniversitesi olarak bizler Türk Dünyası alanında yaptığımız çalışmalar ile Türki Cumhuriyetler arasındaki ortak değerleri yaşatmaya daima gayret ediyoruz. Yurtdışı öğrenci değişim programları ile farklı coğrafyalardan öğrencileri Üniversitemizde misafir ederek eğitimlerinin bir bölümünde, öğrenciler arası kültürel etkileşimlerin arttırılmasına katkı sağlıyoruz. Kazakistan, Azerbaycan Özbekistan gibi diğer Türk Devletlerinden Üniversitemize gelen öğrenciler ve akademisyenlerce, ülkeler arasında yapılan ortak bilimsel çalışmalar neticesinde, ortak Türk Dili ve kültür değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması adına yoğun çaba harcıyoruz. “Kazakistan Halk Asamblesi Kuruluşunun 25. Yılı” madalyasını almaya hak kazanan Prof. Dr. Nergis Biray Hocamızın uluslararası alanda aldığı bu ödülün mutluluğunu Pamukkale Üniversitesi Ailesi olarak hep birlikte yaşamaktayız. Kendisinin aldığı bu ödül, bilimsel anlamda yoğun bir çaba harcayan diğer akademisyenlerimize de bir motivasyon kaynağı olacaktır. Prof. Dr. Nergis Biray Hocamızı almış olduğu bu ödülden dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Kaynak: https://www.pauhealth.com/2020/07/21/prof-dr-biraya-kazakistandan-buyuk-odul/