Rektör Prof. Dr. Bağ’dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

0
953
19 Mayıs Ataturk’u Anma, Genclik ve Spor Bayramı Mesajı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ sebebiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Bağ mesajında, yükseköğretim kurumları olarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma yolculuğunda, gençlerimizin her zaman yanlarında olacaklarını hatırlattı

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda önemli dönüm noktalarından bir tanesidir. Dört bir yanı düşman kuvvetlerce işgal edilmiş aziz vatanımızda, milletimiz kurtuluşun çarelerini ararken, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile kurtuluş mücadelesi resmen başlamış oldu.

Milli Mücadelenin başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919; aynı zamanda tarihin tozlu sayfalarına gömülmek istenen bir millettin, özgür ve müreffeh bir geleceğe attığı ilk adımıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basması ile başlayıp Cumhuriyet’in ilanına giden süreçte vatan ve bayrak sevgisi, bağımsızlık arzusu etrafında birlik olan Aziz milletimiz, tarihinden aldığı inanç, bağımsızlık ruhu, vatan ve bayrak sevgisi ile birlik olma duygusunu asla kaybetmeyecektir.

İstiklâl mücadelemizin en önemli günlerinden biri olan bugünün, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilmesi, Milletimizin muasır medeniyetler seviyesine erişme yolculuğunda gençlere olan güveninin yanında onlara, büyük sorumluluklar da yüklemektedir.

Sevgili Gençler,

Geleceğin devlet adamları, bilim insanları, doktorları, eğitimcileri, sanatçıları, sporcuları ve diğer mesleklerden; sanayide, bilimde, sanatta, sporda kısacası hayatın her alanında elde edeceğiniz başarılarla her zaman Ülkemizi gururlandıracağınıza olan inancım tam. Sizlerin bugün ve gelecekte, Ülkemizi sosyal, kültürel ve ekonomik yönden dünyada gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarma gayretinizde tüm imkân, bilgi ve birikimimizle yanınızda olacağımızı buradan bir kez daha belirtmek isterim.

Milletimizin umut kaynağı olan değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarken, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Salgın ile mücadele ettiğimiz şu günlerde başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere diğer meslek gruplarından tüm çalışanlarımıza görevlerinde başarılar, Milletimize sağlıklı günler temenni ediyorum.

Saygılarımla.”