TOHM Milli Sporcularına PAÜ’lü Mentör

0
880
TOHM Milli Sporcularina PAU’lu Mentor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi Kayseri’de bulunan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezinde (TOHM) uluslararası müsabakalara hazırlanan milli sporculara psikolojik danışmanlık yapmaya başladı

Geçtiğimiz yıl Cimnastik Milli Takımlar mentörü olarak görev yapan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi Kayseri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici’nin girişimi ile artık Gençlik ve Spor Bakanlığının Kayseri’de bulunan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcularına psikolojik danışmanlık yapacak. Kayseri’de bulunan TOHM bünyesinde yüzme, atletizm ve taekwondo branşlarında yaklaşık elli sporcuyu müsabakalara hazırlıyor.

Çevrimiçi zihinsel antrenman

Olimpiyatlara, Dünya ve Avrupa şampiyonalarına hazırlanan milli sporcular için korona virüs döneminde çalışmaları online olarak sürdüren Doç Dr. Rıdvan Ekmekçi; uluslararası alanda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeleri için Milli sporculara zihinsel antrenman yöntemi ile katkı sunuyor. Öncelikle hedefimiz olimpiyatlara hazırlanan sporcularımızın madalya şansını artırmak ve diğer sporcularımızın uluslararası yarışmalarda daha başarılı olmalarını sağlamak diyen Doç. Dr. Ekmekçi konuya dair şu açıklamalarda bulundu: Korona virüs döneminde antrenman yapamayan sporcularımıza yönelik olarak online dersler ve çalışmalar gerçekleştirdik. Gerçekleştirilen bu eğitimler sonrasında sporcuların antrenörlerinin bize aktardığı: sporcuların gerçekleştirilen antrenmanlarda, çalışmalara daha çabuk adapte oldukları ve eski performanslarına döndükleri bilgisi bizi son derece mutlu etti”.

“Sporda zihinsel hazırlığın önemi anlaşıldı”

Sporda zihinsel hazırlığın öneminin yavaş yavaş anlaşıldığını devletin üst kademesinde de bu konuda desteğin arttığını belirten Doç. Dr. Ekmekçi, başarı için fiziksel hazırlık kadar zihinsel hazırlığın da önemli olduğunu belirtti. Çalıştığı sporcuların hepsinin çok yetenekli olduğunu ancak zihinsel hazırlığa önem verenlerin daha başarılı olduğunun altını çizdi. Türkiye’de spor psikolojisi ve zihinsel antrenman konularında çalışanların her geçen gün daha da arttığını söyleyen Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi yaptığı açıklamada; birçok yetenekli sporcunun yarışmalarda psikolojik olarak zayıf oldukları için düşük performans gösterdiğini, sporcuların; bireysel gelişimlerini ön planda tutup özellikle küçük yaşlardan itibaren, zihinsel performansı en iyi düzeye yükseltmeyi amaçlamaları gerektiğini ve zihinsel antrenman çalışmaları sayesinde, özellikle stres kontrolü, odaklanma, konsantrasyon ve motivasyonlarını ideal düzeye getirebileceklerini vurguladı.

“Koronanın olumsuzluklarını zihinsel antrenman ile kazanca dönüştürüyoruz”

Önceliğin, olimpiyatlara hazırlanan sporcularımızın madalya şansını artırmak ve diğer sporcularımızın uluslararası yarışmalarda daha başarılı olmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi, planlı bir şekilde uygulanan zihinsel antrenman yöntemlerinin temel hedefinin: sporcuların motivasyon, konsantrasyon, dikkat ve stres yönetimi gibi konularda zihinsel dayanıklılıklarını en üst düzeye çekmek olduğunu belirtti. Özellikle 2020 Tokyo Olimpiyatlarının bir yıl ertelenmesinin büyük bir avantaj yarattığının da altını çizen Doç Dr. Ekmekçi sözlerini şöyle tamamladı: “Hem kota almaya çalışan sporcularımız için yeni bir şans hem de olimpiyata gidecek sporcularımız için bir hazırlık süreci avantajı oluşmuştur. Korona döneminde oluşan olumsuzlukları, zihinsel antrenmanlar ile kazanca dönüştürdüğümüzü düşünüyorum. Sporcularımız güçlü ve çalışkan. İl müdürümüz Murat Eskici ve bakanlığımızın da destekleri ile belirlediğimiz hedeflere ulaşma yolunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çalışmalara destek veren Kayseri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarına, antrenörlerimize ve velilerimize teşekkür ederim”. 

Cimnastik Milli Takım Mentörü olarak görev yapan öğretim üyesi Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi’nin bu görevi icra ettiği sene Türkiye Cimnastik Milli Takımı tarihinin en büyük başarısına imza attı. Almanya’da düzenlenen 2019 Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda milli sporcu İbrahim Çolak 14.933’lük derecesiyle dünya şampiyonu oldu. Ayrıca Ahmet Önder, dünya ikinciliği ve Ferhat Arıcan ile Nazlı Savranbaş ise iki olimpiyat kotası başarısı elde etti. Akademisyenin: Uluslararası Okul Sporları Federasyonu tarafında verilmiş  Spor Gönüllüsü Eğitimi ISF Madalyası ve özel bir üniversite tarafından Yılın Spor Kitabı olarak ilan edilen Sporda Zihinsel Antrenman adlı bir kitabı mevcut.