Türkiye’nin İlk Erişilebilir Kırmızı Halısı 48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde!

0
174
Türkiye’nin İlk Erişilebilir Kırmızı Halısı

48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri 4 Aralık Pazar gecesi sahiplerini buluyor!
Sanat ve televizyon dünyasının en iyilerinin buluşacağı ödül töreni, Pantene ve BlindLook iş birliği sayesinde görme engelliler için Türkiye’nin sesli betimlemeli ilk kırmızı halısına ev sahipliği yapacak.

Yetenekleri, başarıları ve güçleri ile tanıdığımız Türkiye’nin sevilen sanatçıları, yılın en görkemli gecesi 48. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni’nde ödüllerine kavuşuyor.

Görme engelli bireylere özel özgürlük teknolojileri üreten platform BlindLook ve dünyanın 1 numaralı saç bakım kremi markası* Pantene iş birliği, artık görme engelli bireyleri de 48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nin Kırmızı Halı heyecanına ortak ediyor. Pantene önderliğinde yapılan iş birliği sayesinde Türkiye’de ilk defa görme engelli bireyler de bu ışıltılı törene şıklıklarıyla damga vuran ünlü isimleri BlindLook sosyal medya hesabı üzerinden yapılacak sesli betimlemeler ile takip edebilecek.

Ayrıca Pantene, görme engelli bireylerin hak ettiği hizmetlere ulaşabilmeleri adına tüm bariyerleri ortadan kaldırarak ürün ve hizmetlerini görme engellilere erişilebilir kılmak için global EyeBrand ağına katılma yolunda ilk adımları attı. Görme engelsiz marka sertifikası EyeBrand sayesinde, görme engeline sahip kullanıcılar Pantene’in son tüketiciye ulaşan tüm ürün ve hizmetlerine BlindLook’un sesli dünyası üzerinden, engelsiz bir şekilde erişebilecek.

BlindLook kurucu ortaklarından Sadriye Görece, yapılan iş birliği hakkında konuştu;

“Konu görme engelli bireyler için erişilebilirlik söz konusu olduğunda, özellikle güzellik dünyası ve kişisel bakım alanlarında yapılan çalışmalar fazlasıyla yetersiz kalıyor. Türkiye’de 1 milyon, dünyada 285 milyondan fazla görme engelli bulunuyor. Görme engelli bireylerin sayıları bu denli fazlayken en büyük markalardan dahi bu alandaki erişilebilirlik konusunda çalışmalar yapanların sayıları da bir o kadar az. Ayrıca Pantene Altın Kelebek gibi, seneye damga vuran sanat ve televizyon dünyasından etkinliklerde de görme engelliler için erişilebilirlik konusunda çalışmalar yapıldığına rastlamak da hayli zor. Bu yüzden Pantene gibi sektöre yön veren bir markanın önce EyeBrand platformuna dahil olması, sonrasında da yılın en merakla beklenen kırmızı halısını görme engelli bireyler için erişilebilir kılması tüm görme engelliler için çok ama çok heyecan verici bir gelişme. Pantene’i dünyayı herkes için erşilebilir kılma yolunda attığı bu adımdan dolayı tebrik ediyor, bu hareketin pek çok marka için bir ilham kaynağı olmasını ümit ediyoruz.”