WhatsApp’ta Yeni Dönem! Mesajlarınız 7 Gün Sonra Silinecek

0
829

Dünyada en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp yeni özelliğini hayata geçirmeye hazırlanıyor. WhatsApp’ın yeni özelliğine göre, listenizdeki kişilere attığınız mesajlar 7 gün sonra bir bir silinecek. İşte detaylar

En yayın mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada yer alan WhatsApp yeni bir özelliğini hayata geçirmek için geri sayıma geçti.WhatsApp’ın yeni güncellemesine göre,

WhatsApp’tan gönderilen mesajların artık süreli olacağı ve 7’nci günün sonunda mesajların silineceği öğrenildi.

WhatsApp’ın bu yeni özelliği bazı kullanıcıları üzerken bazı kullanıcılar bu özelliği destekliyor. İşte çok merak edilen yeni özellikle ilgili detaylar…

Süreli Mesaj Ne Anlama Geliyor?

Kullanıcılar artık süreli mesajlar özelliğini etkinleştirerek WhatsApp üzerinden süreli mesaj gönderme hakkına sahip olabilecek. Bu özellik etkinleştirildiği taktirde, bireysel ya da grup sohbetlerine gönderilen yeni mesajlar otomatik olarak 7 gün sonra kaybolacak.

Süreli mesajı özelliği aktifleştirildiği an itibariyle sohbetteki tüm mesajlar için geçerli olacak. Ancak bu ayarın, önceki sohbetleri etkilemeyeceği öğrenildi.

Bireysel sohbetlerde her iki kullanıcı da, süreli mesajları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

Grup sohbetlerinde ise, süreli mesajlar yalnızca grup yöneticileri tarafından etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Bir kullanıcı kendisine gelen süreli mesajı 7 gün içinde açmazsa mesaj kaybolur ancak, Whatsapp açılana kadar mesajın önizlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.

 Alıntılanan Mesajlar Nasıl Olacak?

Bir süreli mesaj alıntılanarak cevaplandığı takdirde, alıntılanan mesaj üzerinden 7 gün bile geçse sohbette kalmaya devam edebilir.
Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.

Süreli Mesajlar Yedeklenebilir Mi?

Whatsapp kullanıcıları, süreli mesajın zamanı dolmadan önce yedekleme yapmaları durumunda süreli mesajlar yedeklemeye dahil edilir ancak kullanıcıları yedeklemeyi geri yüklediği zaman süreli mesajlar silinir.

Süreli Mesaj Yalnızca Güvenilir Kişilerle Kullanılmalı

Yapılan uyarılara göre, süreli mesajların yalnızca güvenilir kişilerle kullanılması gerektiği söyleniyor. Bunun nedeni ise;
1)    Mesajlaşılan kişin bir süreli mesajı kaybolmadan önce iletebilir veya ekran görüntüsünü alarak kaydedebilir.
2)    Süreli mesaj kaybolmadan önce süreli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilir.
3)    Süreli mesaj kaybolmadan önce kamera ya da başka bir cihaz kullanarak süreli mesajın fotoğrafını çekebilir.