2045 Yılında Diyabet Hasta Sayısı 629 Milyona Ulaşacak

0
1586

2045 Yılında Diyabet Hasta Sayısı 629 Milyona Ulaşacak

Dünyada giderek artan ve tüm organları etkileyen diyabet yani şeker hastalığı, körlüğe kadar gidebilen göz problemlerini beraberinde getiriyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) açıkladığı verilere göre dünyada her 10 yetişkinden biri diyabet hastalığına sahip. 2045 yılında ise diyabetli hasta sayısının 629 milyona ulaşacağı ön görülüyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim üyesi Gökçen Garipoğlu

 

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim üyesi Gökçen Garipoğlu, tüketilmesi gereken gıdalar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Sofra şekeri ile yapılan yiyeceklerin diyabetlilerin uzak durması gereken gıdaların başında geldiğini ifade eden Gökçen Garipoğlu, “Bununla birlikte sadece sofra şekeri değil, früktoz şurubu, agave şurubu veya bal ile tatlandırılmış gıdalara da dikkat edilmelidir. Bu ürünler doğal tatlandırıcı olarak görülse de kan şekerini yükseltebilmektedir. Ancak bu da karbonhidrat içeren hiç bir gıda tüketilmemelidir şeklinde algılanmamalıdır. Çünkü; bazı gıdalarda karbonhidratlarla birlikte gıdada bulunan diyet lifi, yağ, protein gibi diğer bileşenler de kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur. Örneğin tam tahıllar ve kurubaklagiller hem diyet lifi hem de protein içerir, benzer şekilde meyveler de diyet lifi içerdiğinden güvenlidir. Tabi ki unutulmaması gerekense güvenli de olsa her gıdanın belli ölçülerde tüketilmesi gerektiğidir” ifadelerini kullandı.

“Gıdaların ölçülerine dikkat etmeliyiz”

Her meyvenin ölçüsüne uygun olarak tüketilmesi gerektiğini söyleyen Garipoğlu “Ancak, fruktoz içeriği yüksek olan armut, muz, kavun, karpuz gibi meyveler ve kurutulmuş meyveler tüketilirken ölçüye daha çok dikkat edilmelidir.” dedi. Diyabet hastalarının kuru baklagiller de tüketebileceğini söyleyen Garipoğlu “Kuru baklagillerin içerisinde yüksek oranda diyet lifi ve protein vardır. Kan şekerini dengeler ve tok tutar. Ancak yine hatırlatalım, kuru baklagiller için de ölçü vardır. Esasen birçok gıda tüketilebilir, önemli olan ölçüsüdür” uyarısında bulundu.

Fazla kilolar diyabet nedeni

Diyabetlilerin damarlar sağlığına dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Garipoğlu “Yağ ve tuz alımları yüksek olmamalıdır. Ayrıca diyabetlilerin antiokasidan vitaminlere ihtiyacı artar, bu nedenle de taze ve uygun yöntemlerle pişirilmiş besinleri yemeleri daha doğru olacaktır. Gıdalarda bulunan şeker ve proteinlerin, pişirme sırasında oluşturduğu bazı bileşikler (AGE) diyabetin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilecek komplikasyonları artırabilir. Her ne kadar bu maddeler evde pişirmede de oluşsa da sulu pişirme yöntemleriyle azaltmak mümkündür. Kuru ısı kullanılan gıdalarda yada fırıncılık ürünlerinde (kek, kraker vb.), tüketime hazır paketli gıdalarda bu maddeler daha fazla bulunur. Bu nedenle de seyrek tüketilmesinde fayda vardır” açıklamasında bulundu.

Obezite diyabet riskini artırır

Tip 2 diyabet için vücut ağırlığı kontrolünün en önemli faktör olduğunu söyleyen Gökçen Garipoğlu “Obezite diyabet riskini artırır. Özellikle ailede diyabetli varsa normal ağırlık korunmalı, obezite veya hafif şişmanlık varsa da ağırlık kaybı sağlanmalıdır. Egzersiz de diğer önemli faktördür. Kaslar çalıştıkça kandaki şeker etkin bir şekilde kullanılır ve tabi ağırlık kontrolü de sağlar. Tip 1 diyabet için ne yazık ki riski azaltan durumlardan bahsetmek mümkün değildir” diyerek sözlerini tamamladı.