Alerji Mevsimi İçin Bahar Temizliği Tüyoları!

0
643
alerji mevsimi

 İlkbaharın ısınan havası, enerjimizi artırıp içimizi ısıtsa da, polenleri ve alerjik dönemi de beraberinde getiriyor.

Yaşam alanlarımızı daha sağlıklı bir ortama dönüştürmek ve kış aylarının yorgunluğunu üzerimizden atarak tertemiz bir eve merhaba demek için Dyson, derinlemesine temizliğe dair ipuçları paylaşıyor.

Temizlik ve hijyen, Covid-19 salgınıyla birlikte hayatımızda eskisinden daha da önemli bir hale geldi. Çoğu insanın günlük yaşantısındaki hijyen alışkanlıkları değişirken, bu konudaki endişeleri de artmaya devam ediyor. Dyson’ın 2021 yılında gerçekleştirdiği “Küresel Toz Araştırması” da insanların ev tozuna ilişkin farkındalığı ve bunun sağlığımız üzerindeki etkileri hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, global çapta araştırmaya katılanların yüzde 44’ü yalnızca evleri tozlu olduğunda veya yerde görünür toz ve kir olduğunda temizlik yapmaya motive olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 56’sı ise temizliği rutin bir aktivite gibi görüyor.

Ankete katılanların yüzde 29’u, geçen yıla göre dışarıdan evlerine toz ve polen getirme konusunda endişeliyken, diğer tüm ülkelere kıyasla Türkiye’de yaşayanların yüzde 46’sının bu konuda çok endişe duyduğu görülüyor.

Katılımcılara en çok hangi tozların rahatsız ettiği sorulduğunda, global düzeyde katılımcıların yüzde 37’si zeminlerdeki, yüzde 27’si havadaki cevabını verirken; Türkiye’den katılımcıların, yüzde 28’i zeminlerdeki, yüzde 35’i ise havadaki tozlardan rahatsız olduğunu belirtiyor. Türkiye’deki katılımcılar, tozu sağlıklarını etkileyen bir faktör olarak görüyor ve yüzde 43’ü evlerindeki tozu herkese sağlıklı bir ortam yaratmak için yok etmek istiyor. Tüm bu sonuçlara rağmen tozun içeriği ve toz akarlarının hangi durumlarda ve ortamda ürediğine dair yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülüyor.

Bahar aylarında alerjilerinizi neler tetikler biliyor musunuz?

Sıcak ve esintili havalarda polen sayısında artış olurken sabah saatleri polen seviyesinin en yüksek olduğu zaman dilimidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ağaçlardan ve çiçeklerden havaya yayılan polenler güçlü alerjenlerdir.

Yetişkin bir birey günde 10 bin litre hava soluyabilirken, her nefes 5 ile 50 milyon arasında kirleticiyi akciğerlerimize aldığımız anlamına gelebiliyor. Akciğerlerimiz temiz hava soluyup karbondioksiti dışarı verdiğinden, alerjenleri soluyup kirli havayı vücudumuza aldığımızda buna tepki vermeye başlıyor.

Zamanımızın çoğunu evimizde geçirdiğimiz bu dönemde artan polenler ve tozlar alerji sorunu yaşayanlar için bir problem haline geliyor. İç mekân hava kirliliğiyle birlikte yerlerde ve kullandığımız eşyaların üzerinde biriken toz, toz akarı ve dışkısı, evcil hayvan tüyü ve polen gibi alerjenler alerjik semptomları tetikliyor.

Temiz hava için evimizin camlarını açmak çok cazip gelse de, dışarıdaki polenler, diğer alerjenler ve hava kirliliği bu çok basit aktivitemizle içeri giriyor ve tüm eve yayılıyor.

Tüm bu problemleri en aza indirmek ve sağlıklı bir ortam oluşturmak için dikkat edebileceğimiz detaylar var. Dyson uzmanları tarafından paylaşılan İlkbahar’a özel haftalık temizlik planı, daha sağlıklı bir ev için zeminden mutfak temizliğine, çamaşırlardan kalorifer temizliğine uzanan oldukça etkili bilgiler içeriyor.

Evinizdeki toz maruziyetini azaltmak için zeminlerinize ek olarak yataklarınızı, koltuklarınızı ve ulaşılması zor yerleri etkili filtre sistemine sahip bir süpürgeyle temizlemeyi atlamayın. Süpürgenizin, kirli havayı hapsedip evinizin havasına geri vermemesine dikkat edin.   İç mekân havasını kontrol altında tutabilmek adına tamamen kapalı filtre sistemine sahip bir hava temizleyici fan tercih edebilirsiniz.

alerji mevsimi1

Doğru Temizlik ile Alerji Mevsimini Hafif Geçirin

Dyson uzmanlarının önerdiği haftalık temizlik planından yararlanarak evinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Pazartesi 

 • Alerjenleri temizlemek için nevresimleriniz 60°C veya 90°C’de yıkayın
 • Nevresim takımlarınızı değiştirerek yatağınızdaki toz akarları ve deri döküntülerinden kurtulun
 • Toz akarlarını ve deri döküntülerini yok etmek için yatağınızın her iki tarafını elektrik süpürgesinin uygun başlığıyla temizleyin.

Salı

 • Gelişmiş filtreleme sistemine sahip bir elektrik süpürgesiyle, temiz nemli bir bezle veya temizleme bezleriyle mutfak dolabınızın üstündeki tozları temizleyin.
 • Mutfak tezgahını ve dolaplarını temizleyin. Toz ve parçacıklardan kurtulmabilmek için elektrik süpürgesi kullanıp, daha sonra bir bez yardımıyla ılık su ve deterjanla silin. Tüm yüzeylerin kurumasına dikkat edin.
 • Buzdolabını ve dondurucuyu boşaltıp tüm yüzeyleri ılık su, deterjan veya temizlik ürünüyle temizleyin. Arkasındaki soğutucu aparatını unutmadan, buzdolabının ve dondurucunun altını ve arkasını elektrik süpürgesiyle temizlemek makinenin performansı artıracaktır.

Çarşamba

 • Düzenli olarak temizlemediğiniz mobilya altı gibi alanları elektrik süpürgesiyle süpürün
 • Toz akarları, deri döküntüleri ve polen gibi diğer alerjenlerle birlikte büyük parçacıkları barındırabilen kanepe ve koltuklarınızı elektrik süpürgesiyle temizleyin. İçlerinde kalan toz miktarını azaltmak için tüm kaplamaları ve minderleri yıkayın.

Perşembe

 • Perde ve panjurlarda çok fazla toz birikebilir. Elektrik süpürgesinin yumuşak fırça başlığıyla süpürün veya mümkünse yıkayın.
 • Özellikle bazı duvar tiplerindeki tozlar küf oluşumuna neden olabilir. Nemli bir bezle, temizleme bezleriyle veya gelişmiş filtreleme sistemine sahip elektrikli süpürgeyle  duvarlardaki tozu temizleyin.

Cuma

 • Tozlar, yanan aydınlatma ürünlerinde ve abajurlarda toplanarak Uçucu Organik Bileşen (VOC) ve koku üretebilir veya ampullerdeki sıcak havanın etkisiyle odaya yayılabilir.   Kaloriferlerin arkasındaki tozlar çoğunlukla gözden kaçar ve birikir. Sonrasında gelen sıcak havanın yarattığı hava akışıyla odaya dağılır. Bu nedenle evdeki aydınlatma ürünlerini ve kaloriferleri temizlemeyi unutmayın!

Dyson V15 Detect kablosuz süpürge: Eylül 2021’de Türkiye’de de piyasaya sürülen yeni nesil kablosuz süpürge Dyson V15 Detect, tam açılı bir lazer teknolojisiyle gizli tozu ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda sahip olduğu Akustik Piezo Sensör’ü ile çekilen toz ve partikülleri sayıyor ve büyüklüklerini ölçüyor. Dyson V15 Detect, Dyson’ın derinlemesine temizliğin kanıtını sunan, bugüne kadarki en güçlü ve akıllı kablosuz süpürgesidir.

Dyson V12™ Detect SlimDyson V12 Detect Slim Kablosuz Süpürge, Dyson’ın en akıllı ve güçlü kompakt kablosuz süpürgesi olma özelliği taşıyor. Kullanıcılara yaşam alanlarındaki tüm tozun temizlendiğini garanti ederken, performanstan ödün vermeyen daha hafif, daha kompakt bir kablosuz süpürge arayanlar için tasarlanmıştır. Gizli tozu ortaya çıkarmak için lazer teknolojisi ve partikülleri algılamak, boyutlandırmak ve saymak ve partiküller tanımlandığında emiş gücünü otomatik olarak ayarlamak için yeni Piezo sensörüne de sahiptir.

Dyson Purifier Cool: Dyson Purifier Cool™ hava temizleyici, bir odanın havasını doğru şekilde temizlemek için gereken standart test koşullarının ötesine geçerek partikülleri ve gazları otomatik olarak algılıyor ve tamamen yalıtımlı HEPA 13 standardında filtrelemeyle ultra ince partikülleri yüzde 99,95 oranında yakalıyor. Air Multiplier™ teknolojisiyle temizlenmiş havayı dağıtıp yayan ürün bulunduğu ortamı dilediğiniz zaman serinletebiliyor. Aynı zamanda yüzde 20 daha sessiz olacak şekilde akustik açıdan yeniden tasarlandı.

Dyson Pure Humidify + Cool™ nemlendiricili hava temizleme fanıHijyenik olarak havayı nemlendirmek, buharlaştırarak serinletmek ve tüm yıl boyunca etkili bir şekilde havayı arındırmak için UV-C teknolojisini kullanıyor. UV-C ışığı, ilk geçişte sudaki bakterilerin yüzde 99.9’unu öldürüyor. Dyson Pure Humidify + Cool™, lazerleri sayesinde kirleticileri algılıyor ve ayrı bir sensör sayesinde benzen ve NO2 gibi Uçucu Organik Bileşiklerin (VOC) miktarını tespit ediyor.  Yoğunlaştırılmış ve kapatılmış mikrofiber HEPA filtresiyle alerjenler, bakteriler ve polenler dahil 0.1 mikron kadar küçük ultra ince kirleticilerin yüzde 99,95’ini yakalıyor.