Baharı Beklerken Sabırsızlananlara Festival Tadında Öneriler

0
1401

Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve baharın gelişini kutlamak isteyenler buraya! Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti, havaların ısınmaya başladığı bahar aylarıyla birlikte kendini doğaya ve eğlenceye atmak isteyenler için birbirinden keyifli festival rotalarını sıraladı

İşte Hıdrellez ateşinden Isparta’nın gül tarlalarına, Ege’nin leziz otlarından Adana’nın portakal kokulu sokaklarına uzanan etkinliklerle Türkiye’nin bahar festivalleri…

Soğuk havalar, kat kat giyilen kıyafetler, salgın hastalıklar derken; sıcaklığın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde baharı karşılama fikri sizi de heyecanlandırıyorsa, gelin birlikte festival yolculuğuna çıkalım. Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti’nin kış mevsiminin rehavetini üzerinden atmak ve birkaç gün de olsa metropolün karmaşasından uzaklaşmak isteyenlere “festival tadında” önerileri var.

Vakit kaybetmeyin; Türkiye’nin cennet köşelerinde düzenlenmesi planlanan bahar festivalleri sizi bekliyor. Nisan ve Mayıs ayı boyunca gerçekleşecek etkinliklerde, Hıdrellez ateşinin üzerinden atlayarak dilek dileyebilir, Ege’nin mis kokulu otlarını keşfedebilirsiniz.

İstanbul Lale Festivali (30 Mart- 28 Nisan 2020, İstanbul)

 

Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti, İstanbul’dan uzaklaşma imkanı olmayanları unutmadı; baharı karşılama adreslerinin ilk önerisi İstanbul. Şehrin pek çok farklı semtine yayılan, geleneksel bir çiçek sergisi niteliğindeki İstanbul Lale Festivali’nin bu yıl 15.’si düzenleniyor. Şehri saran rengarenk laleler arasında baharı karşılamak isteyenler, rotasını Emirgan Korusu, Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı’na çevirebilir. Ancak şimdiden söyleyelim; İstanbul Lale Festivali, şehrin kalabalığından pek de uzak bir adres sayılmaz.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı (3 – 12 Nisan 2020, Adana)

İkinci öneri, İstanbul’dan kaçma hayalini gerçekleştirebilenlere geliyor. Nisan ayında tüm sokakların portakal çiçeği koktuğu Adana, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nı sekizinci kez şenlikler eşliğinde kutlamaya hazırlanıyor. Birbirinden eğlenceli etkinliklerin düzenlendiği Adana’nın portakal kokulu sokaklarında, kortej geçişi ve renkli karnaval görüntülerine şahitlik etmeye hazır olun. Aman, şehre dönerken çantanıza birkaç portakal atmayı ihmal etmeyin.

Yeşil Üzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali (3 – 5 Nisan 2020, Fethiye)

Fethiye’de denizi arkanıza alıp yaklaşık 25 km. ilerlediğinizde, kendinizi göz kamaştıran bir ovanın karşısında bulmaya hazır olun. Yeşil Üzümlü Yöresi olarak bilinen bu bölgede, bu yıl 12.’si düzenlenecek festivalde, mantar uzmanları ile söyleşiler, mantar toplama gezileri ve birbirinden leziz yöresel yiyecekler de katılımcıları bekliyor. İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek festivalde, bu yıl aynı zamanda Yıldırım Mayruk‘un katkılarıyla bir defile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Defilede, Yeşil Üzüm’e özgü olan dastar kumaşı kullanılarak İstanbul Aydın Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü öğrencilerinin tasarladığı kostümler sergilenecek.

 

Alaçatı Ot Festivali (9 – 12 Nisan 2020, İzmir)

Her ne kadar rüzgar sörfüyle özdeşleşmişse de, her yıl düzenlenen ot festivaliyle de adından söz ettiren Alaçatı, baharı karşılamak adına tercih edilebilecek eşsiz adreslerden biri. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Ot Festivali’nde, Alaçatı’nın rengarenk sokaklarını gezebilir, saklı köşelerinde anılarınızdan silinmeyecek fotoğraf kareleri çekebilir, festival alanında enfes otlarla pişirilen lezzetleri keşfedebilirsiniz. Doğa aşıklarını ve gurmeleri bir araya getiren festival, kısa bir süreliğine de olsa şehirden uzaklaşıp baharı karşılamak için mükemmel bir fırsat sunuyor.

 

 

Urla Enginar Festivali (17 – 19 Nisan 2020, İzmir)

Bu yıl altıncısı düzenlenmesi planlanan Urla Enginar Festivali’nde sağlık, sanat ve lezzet yine bir araya geliyor. Çeşitli mutfak atölyelerine ev sahipliği yapan sakız enginarın kalbi olan Urla’da, enginar ve ona eşlik eden tatlarla yapılan enfes tarifler lezzet tutkunlarıyla paylaşılacak. Yaz kış yeşile doyan tepeleri, boylu boyunca sıralanan zeytin ağaçları, koca yemişleri, murt cinsi mersini ve defne ağaçlarıyla Urla, baharı karşılamak için sizi bekliyor. Baharı coşkuyla kutlamaya hazırlanan festivalde, leziz mutfak atölyelerine eşlik etmesi planlanan konserlere de katılabilirsiniz.

 

 

Kakava Şenlikleri (5 – 6 Mayıs 2020, Edirne)

Baharın en renkli ve coşkulu karşılandığı yerlerin başında kuşkusuz Edirne geliyor. Her yıl 5 – 6 Mayıs’ta düzenlenen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri’nin ilk gününde bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması için Kakava Ateşi yakılıyor ve pilav ikramı yapılıyor. Bahara Giriş ritüeli ise, 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da Tunca Nehri kıyısında gerçekleşiyor.

 

Yenice Şeker Kanyonu Dağ Bisikleti Festivali (2 – 3 Mayıs 2020, Karabük)

Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli 100 ormanından biri olan Yenice Ormanları, bisiklet tutkunlarını keşfe çağırıyor. Düzenlediği etkinliklerle hem bölge halkına bisiklet sevgisini aşılamayı, hem de yurdun çeşitli bölgelerinden bisikletçilere Yenice’nin doğal ve kültürel tanıtımını yapmayı amaçlayan festivalde, gündüzleri ormanın derinliklerinde unutulmaz bir yolculuğa çıkabilir, geceleri kamp ateşinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.