Çin’de Ulaşım Ve Teknoloji Birbirini Destekliyor

0
778

Çin’de metro ağları ve ana yollar teknoloji ile buluşuyor. Pekin metrosu Beidou navigasyon ağına dahil edilirken, yol kenarlarında bulunan direkler de 5G baz istasyonu olarak kullanılabilecek

Çin’in yıl içinde dünyaya tanıttığı Beidou navigasyon sistemi yer altına indi. Pekin’de metrolarda kullanılması planlanan sistem için bir araştırma ve inovasyon merkezi kuruldu.

Pekin toplu taşıma demiryolu işleyiş şirketi, navigasyon sistemi sayesinde dijital alan inşasının yeraltına ineceğini duyurdu.

Şirketin baş mühendis yardımcısı Wei Yun, Beidou sayesinde metrolarda veri ve sinyal transferinin anlık olarak sağlanacağını vurguladı.

Şimdiden pekin metrosunda test edilen navigasyon sistemi bir metrekarelik konumlandırma doğruluğu elde edebiliyor.

Yakın zamanda pekin metrosu için işleyiş, müşteri hizmeti, bakım ve yönetim dahil olmak üzere dört ana platformu olan akıllı beyin sistemi inşa edilmesi planlanıyor.

Çin’de metro istasyonlarının yanı sıra ana yolların kenarında bulunan direkler de yeniden tasarlanıyor. 22. Çin Yüksek Teknoloji Fuarı’nda görücüye çıkan akıllı direkler, 5G baz istasyonu olarak kullanılabilecek.

Shenzen kentinde tanıtılan akıllı direkler aynı zamanda trafik lambası ya da dijital pano olarak da değerlendirilebiliyor.

Çin medyasında yer alan bilgilere göre teknolojik gelişmenin simgesi olacak direkler aynı zamanda kaynak tasarrufunu da beraberinde getirecek.