Çinli Devin Piyasa Değerindeki Artış Tesla’yı Geçti

0
553
Çinli Devin Piyasa Değerindeki Artış Tesla’yı Geçti
Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent’te işlemciler vadesi Perşembe günü dolacak Ocak vadeli alım opsiyonlarında binlerce kontratlık alım yapıyorlar. Kullanım fiyatı 800 Hong Kong Doları olan bir kontratın primi Pazartesi günü yüzde 90,300 yükseldi. Traderlar aynı zamanda değeri yüzde 84 düşen satış opsiyonlarını da hızla elden çıkarmaya çalışıyorlar.Tencent hisseleri haftanın Pazartesi günü yüzde 10.9 yükselerek, Hang Seng Endeksi’ndeki toplam günlük kazancın yaklaşık beşte ikisini karşıladı.

Hang Seng Endeksi kapanışta yüzde 2.41 yükselişle 30,159 puan oldu. Böylece Hong Kong hisse endeksi Mayıs 2019’dan beri ilk kez kilit önemdeki 30 bin seviyesinin üzerinde kapattı.

Ayrıca Tencent, bu yıl Çinli traderların hedefindeki Hong Kong’da işlem gören şirketlerin başında geliyor. Borsa verilerine göre net alımların kabaca dörtte birini ana kara yatırımcıları oluşturuyor.

Tencent bu yıl 232 milyar dolar ile piyasa değeri dünyada en fazla artan şirket oldu. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla 134 milyar dolar ile ikinci sırada geliyor.

Şirket, Hong Kong’un hızla büyüyen ilk halka arz piyasasından da destek buldu.

5.4 milyar dolarlık kaynak toplamayı hedefleyen, Tencent bağlantılı Kuaishou Technology, Uber Technologies Inc.’ten bu yana en büyük internet ilk halka arzı olabilir.

Kaynak:https://www.hizlikredial.net/cinli-devin-piyasa-degerindeki-artis-teslayi-gecti/