Fendi’den İtalya’nın Zanaatkarlık Tarihine Bir Övgü

0
936
fendii

Muhtemelen modern zamanın en ikonik çantalarından biri olan Silvia Venturini Fendi tarafından tasarlanan Fendi Baget, defalarca yeniden keşfedildi.

Şimdilerde ise Fendi’nin “Hand in Hand” projesiyle İtalyan işçiliğinin çeşitliliğini ve benzersiz kalitesini onurlandırıyor. İtalya’nın 20 yerel zanaatkâtı ile işbirliği yapan moda evi, Silvia Venturini Fendi’nin özel Baget çantasını yeniden işlemek için İtalya’nın yirmi farklı bölgesinden atölyelerle çantaları dokuyor.

İlk örnek, 2020 Sonbahar / Kış 2021 podyumunda sunulan deri Baget çanta oldu. Tasarımcı bir basın bülteninde, ”Her şeyi kendisi yapıyor. Bitkisel deriden yapılmış, çok doğal malzemeler kullanıyor. Dikiş yok, sadece parçalar birbirine yapıştırılıyor. Şimdi amacım, tüm İtalyan bölgelerini keşfetmek ve bugün hala çalışan en iyi zanaatkârları seçip, ardından da projeyi dünya çapında genişletmek,” diyerek Toskana’da küçük bir atölye ile çalıştıklarını ve hepsini elle yapan bir zanaatkardan bahsetmişti.

fendiFendi

Tasarımların göze çarpan özellikler arasında, yerel doğal tekstillerden elde dokunan ve özel kırmızı motiflerle işlenen Valle D’aosta siluetleri dikkat çekiyor. Öte yandan Liguria, Campo Ligure’nin ortaçağ telkari gümüş işçiliği geleneğinden etkilenen şık beyaz bir tasarım karşımıza çıkıyor. Bir diğer tasarım da Emilia Romagna, Ravenna’nın muhteşem cam ve taş mozaiklerine bir övgü olan, elle kesilmiş mikro çinilerden oluşan bir yıldızlı gökyüzü deseniyle karşımıza çıkıyor.

Bu anlamlı işbirliği, İtalya’ya ve zanaatkarlık tarihine bir övgü niteliğinde. Proje, İtalya’nın her bölgesinden elle seçilmiş 20 farklı zanaatkârın yeteneklerinden yararlanarak, çoğu nesiller boyunca kullanılmış olan İtalya’nın asırlık tekniklerini sergiliyor. Sınırlı sayıda üretilen Bagetlerin her biri, bir atölye veya atölyenin yerel zanaatını yansıtıyor ve klasik şekli gerçek bir sanat eserine dönüştürüyor. Bu benzeri görülmemiş projede, İtalya’daki zanaatkârların zamana dayanan becerileri ve uzmanlıkları öne çıkıyor.