Üsküdar Belediyesi, İstanbulluları Denizler Mürekkep Olsa Hat Sergisi’nde Buluşturdu

0
714
denizler murekkep olsa

Kültür sanatın başkenti Üsküdar’da ilhanımı İstanbul’dan alan kültür- sanat yolculukları tüm hızıyla sürüyor. 

Üsküdar’ı, bir kültür sanat semti haline getiren Üsküdar Belediyesi, Efdaluddin Kılıç’ın eserlerinden oluşan Denizler Mürekkep Olsa Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturdu. Nevmekan Sahil Galeri’de açılışı gerçekleşen Denizler Mürekkep Olsa Hat Sergisi, Allah’ın sözlerini İstanbul Boğazı’nın derin suları üzerinden yansıtıyor. Efdaluddin Kılıç’ın Allah’ın sözlerinin yol göstericiliğiyle hayata geçirdiği eserlerinden oluşan sergi, İstanbullular tarafından yoğun bir ilgi gördü.  

Ayetlerin izinden giden Efdaluddin Kılıç, mürekkebiyle adeta denizleri dile getirdiği eserlerini Üsküdar Belediyesi aracılığıyla sanatseverler ile buluşturdu. Vatandaşlar sergiye yoğun ilgi gösterdi. Sergi, kurdele kesimi ve hediyelerin takdim edilmesinin ardından ziyarete açıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Efdaluddin Kılıç, açılışta günün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulundu. Sergi, 15 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Hilmi Türkmen:

“Hat sanatı olmazsa olmazımız”

Sergi açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Değerli dostlarım, hat sanatının en kadim kökleri derinliği, insanoğlunun var olmasıyla birlikte başlar. Zaten olmazsa olmazımız. Böyle gelenekli bir sanatın üstadı ustası kıymetli dostumuz çok anlamlı, çok önemli, çok özel eserlerinden müteşekkir sergiyi açıyoruz. Böyle güzel bir isim ve muhteşem bir sanat eserlerinin siz kıymetli sanat dostlarının, sanatçıların, beğenisine, hizmetine sunuluyor olmasından bizler de mutluyuz. Üsküdar Belediyesi olarak hamdolsun bir ivme yakaladık. Sanata, kültüre dair bir marka anlamı var Üsküdar’ın. Bu güzelliği, bu bereketi, bu lezzeti ve tadı inşallah gelecek kuşaklara taşıma adına önemli bir zemin oldu. Biz de bu tür sergilerden, bu tür faaliyetlerden, programlardan, projelerden çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Eserler Kur’an-ı Kerim ve hadislerden oluşuyor

Efdaluddin Kılıç, ise konuşmasında şunları söyledi: “Bu sergi aslında Ramazan’a da denk geldi. Farklı olarak ben burada içinde süsleme unsurlarının bulunmadığı, tezhip ve ebru gibi yan sanatlardan biraz arındırıldı. Sadece harflerin kendi formları, kelimelerin kendi güzellikleri üzerine kurguladığım bir sergi açtım. Bu serginin içerisindeki eserler Kur’an-ı Kerim’den ve birkaç tane hadis-i şeriften oluşuyor. Ayrıca da bütün kâinatı kapsayan büyük bir kompozisyonun küçük parçaları gibi değerlendirebileceğimiz parça bütün ilişkisini belki sorgulayacağımız bir anlatım dili var. İlk başta biraz şaşırtıcı olabiliyor. “Bu harflerin sağını solunu niye kestiniz?” falan diye kırılanlar oluyor ama biraz mesajı alırlarsa seveceklerini düşündüğüm bir çalışma şekli oldu” dedi.