Hangi Ev Eşyaları Son Kullanma Tarihine Sahip

0
1869

Hangi Ev Eşyaları Son Kullanma Tarihine Sahip

Gıdaların raf ömrünü kontrol etmeyi unutmuyoruz. Kozmetik ürünlerimizi de belli süreler içinde yenisiyle değiştirmeye gayret ediyoruz. Peki evlerimizde bizi çevreleyen, hemen her gün kullandığımız eşyalar? Onların ömrü ne kadar? Bulunma alanları ve kullanım amaçlarına göre eşyaların ömrüne bir göz atalım mı?

Yatak Odası

Zamanla, herhangi bir türdeki yastıklar akarlara ev sahipliği yapar ve kaçınılmaz şekil bozulmaları nedeniyle boyun ağrısına neden olabilir. Yastıklar 2-3 yılda bir değişmelidir

Terlikler mantar enfeksiyonunun yayılması için mükemmel bir ortamdır. Bu nedenle, mümkün olduğunca sık yıkanmalıdır ve 6- 8 aydan fazla giyilmemelidir.

Banyoda

Bazı banyolarda aylarca asılı duran sünger ve lifler vardır. Bunu yapanlara kocaman “Sakın!” demek gerek. Çünkü bir aya kalmadan üzerlerinde mantar ve küf üremeye başlar. Dermatologlar lifleri 3-4 haftada bir, süngerleri ise 6 hafta sonra değiştirmek gerektiğini söylüyor. İyi haber ise, onları çamaşır makinesinde yıkayarak ömürlerini 3 aya kadar çıkarabilirsiniz.

Islak havlular bakterilerin üremesi için mükemmel ortamlardır. Sık ve kaynak yıkayarak havlularınızı 1-3 yıl kullanabilirsiniz. 3 yıldan sonra yenilerini almalısnız.

 

Diş fırçaları, fırça kılları yıpranmaya başladığı zaman değiştirilmelidir. Her gün iki kere diş fırçalarsanız 3 ayın sonunda fırçanın değişme vakti geldiğini görürsünüz. Hasta olduğunuz zamanlarda da hastalığın nüksetmesini önlemek için eski fırçadan kurtulmalısınız.

 

Tuvalet masası eşyaları

Makyaj fırçaları en az haftada bir kez temizlenmeli ve yılda bir kez değiştirilmelidir. Doğal kılları varsa 6-7 ayda bir değiştirilmelidir.

Parfümler, Kapalıysa 3 yıl ve açıldıktan sonra 2 yıl kullanılabilir. Eau De Toilet ise kapalıyken 4 yıl ve açıldıktan sonra 2 yıl süreyle saklanabilir.

 

Gardırop

Sütyeninizin ömrü  1-2 yıl. Şekli bozulduğunda, elastikiyetini kaybettiğinde ve çok büyük veya küçük gelmeye başladığında, göz kırpmadan onu atmanız gerekir.

Spor ayakkabılarınızla  yaklaşık bir yıl düzenli olarak antrenman yaparsanız, dokusu parçalanmaya başlar, şeklinde bozulmalar olur. Bu yüzden onları değiştirmeniz gerekir.

İç çamaşırlarınıza gelince.. New york Üniversitesi mikrobiyoloji ve patoloji profesörü  Philip Tierno’ya göre düzenli yıkayıp iyi kuruttuğunuz çamaşırlarınızı eskiyip yıpranana kadar, yani yaklaşık bir yıl kullanabilirsiniz. Tierno “İç çamaşırımız, coli basili içeren bölgedeki cildin üstünü örtmektedir. Cildinizi ne kadar temiz tutmaya çalışırsanız çalışın, Coli’den gerçekten tamamen kurtulamazsınız, bu da iç çamaşırınıza bulaşmasına neden olabilir. İşte bu yüzden iç çamaşırı sık yıkayıp kurutarak da olsa bir yıldan fazla kullanmamak gerekir.” Diyor.