İsveç Diyeti Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

0
1624

İsveç diyeti hayatımıza girdiğinden beri şok diyet, hızlı kilo verme kavramlarını duyar olduk. Gerçekten İsveç diyeti bu kadar etkili mi? Kilo verme sürecinde olanlar ve çok zaman harcamadan hızlı kilo vermek isteyenler İsveç diyetini deniyorlar. Sağlıklı beslenmek, sıkı bir diyetle vücudunu forma sokmak isteyenler bu yazımızı mutlaka okumalı! Diyet yaparken uyman gereken kuralları ve İsveç diyetinin kimlere uygun olduğunu anlatıyoruz

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti, 13 gün gibi kısa bir sürede hızlı kilo vermeni sağlayan beslenme programı. İsveç beslenme programında günlük 3 öğün yemek yiyebiliyorsun ve bu sürelerde yoğun egzersizden kaçınman gerekiyor. Bu diyet egzersizle birlikte yapabileceğin bir diyet programı değil, şimdiden uyaralım.

İsveç diyetini genellikle yaz gelmeden hemen önce hızlı bir şekilde şekillenmek isteyenler veya aşırı kilolu olan kişiler tercih ediyor. Ve İsveç diyetinin en güze tarafından bahsedelim, bu diyet metabolizmayı değiştirdiği için iki sene içinde tekrar aşırı kilo almıyorsun, verdiğin kiloyu muhafaza edebiliyorsun.

İsveç Diyeti İle Kaç Kilo Verebilirim?

İsveç diyeti ile kaç kilo verebilirim?

İsveç diyeti en az 6 gün, en fazla da 13 gün yapılabilir. 3 ay içinde yeniden İsveç diyeti yapmamalısın. İsveç diyetini yapanlar 13 gün içinde 5 ila 15 arasında kilo verebiliyorlar. Verdiğin kilo miktarı yaşına, vücut kütle endeksine ve diyete ne kadar uyum sağladığına göre değişkenlik gösterebilir.

İsveç diyetinin temeli günde 1000 kalori altında beslenmek! İsveç diyet listesinde günlere göre kalori miktarı değişiyor ve biraz metabolizman zorlanıyor. Bu nedenle İsveç diyetine başlayıp ve çok zor bulduğu için bırakanların sayısı çok fazla! Diyet boyunca günlük ihtiyacın olan enerjiyi alabiliyorsun fakat bu enerjiyi ve bağışıklığını korumak için gün boyu yoğun egzersiz ve fiziki çalışma temposundan uzak kalman gerekiyor.

İsveç diyeti kimlere uygun?

İsveç Diyeti Kimlere Uygun?

En baştan uyaralım, İsveç diyeti herkes için uygun değil! İsveç’in zorlayıcı diyeti 35 yaşının üzerindeki kişiler için önerilmiyor. Genç yaşta olup da kalp rahatsızlığı ve diğer kronik hastalıkları olanlar için de uygun değil. Eğer bir hastalığın varsa İsveç diyetine başlamadan önce mutlaka beslenme uzmanına danışmalısın.İsveç diyeti yani bir diğer adıyla şok diyet çok kilolu olan kişiler için uygulanabiliyor. Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler, metabolizmayı değiştirmeyi hedefleyen bu diyeti deneyebilirler. İsveç diyeti yapılırken yoğun hareketlerden kaçınmalısın. Bu nedenle fiziki olarak çok çalışan ve gün içinde yerinde duramayan kişilere İsveç diyetini önermeyiz.

İsveç Diyetinin Kuralları Nedir?

İsveç diyetinin kuralları nedir?

  • İsveç diyeti yaparken çay, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısın.
  • İsveç diyetini 6 günden az yapmak kilo vermene yardımcı olmaz, aynı şekilde 13 günden fazla yapmak da metabolizmaya zarar verebilir.
  • Diyet boyunca günde iki litre su içmek çok önemli. Çünkü su içmek vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.
  • İsveç diyetini yeniden yapmak için en az 3 ay beklemelisin.
  • Dilersen öğle yemeği ile akşam yemeğini değiştirebilirsin.
  • Diyet listesindeki sebzeleri mevsimsel olarak seçmelisin. Mevsiminde doğal yetişmeyen sebzeleri tüketmemelisin. Sebzeleri mutlaka haşlayarak veya ızgara şeklinde pişirmelisin.
  • İsveç diyetinin amacı tüketilen gıda miktarını azaltarak kilo vermek. Bu nedenle İsveç diyet listesine ve yemek miktarlarına uyum sağlamazsan kilo veremeyebilirsin.

İsveç Diyeti Yapanlar İçin Öneriler

İsveç diyetinde sabahları genellikle bir bardak filtre kahve ve bir kesme şeker ile başlıyor. Kesme şeker yerine kahve kreması da kullanabilirsin.

Öğle yemeğinde iki yumurta ve bir porsiyon ıspanak yiyebilirsin.

Akşam yemeğinde ise bir biftek, biraz salata ve bir meyve hakkın oluyor.

İsveç diyeti yaparken 4.günden itibaren midenin küçüldüğünü ve daha az yemek yeme hissinin geliştiğini fark edersin. Balık yemeklerinde veya salatanın üzerine bol limon sıkarak iştahının kapanmasını sağlayabilirsin.

İsveç diyetinin 6.gününden itibaren kilo vermeye başlayacaksın. Kilo vermek seni motive edeceği için 13.güne kadar devam edebilirsin. Aman dikkat, 13 günden fazla bu diyeti sürdürmemelisin. İsveç diyetini tamamladığında ortalama 10 kilo vermiş olacaksın. Diyet sonrasında çok yemek yemekten uzak dur, sağlıklı beslenerek verdiğin kiloyu korumalısın. Bu kadar zorluk boşa çekilmedi, değil mi?