NASA’dan Türkiye İle İlgili Kaygılandıran Kuraklık Haritası!

0
773
NASA’dan Türkiye İle İlgili Kaygılandıran Kuraklık Haritası!

NASA’nın resmi sitesinde paylaştığı haritada, Türkiye’de ortalamanın altındaki yağışlar sebebiyle Türkiye’deki içme suyu kaynakları ve yeraltı su rezervlerinin etkilendiği belirtildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA),Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. NASA’nın paylaşımında Türkiye’deki kuraklıktehdidinin sadece barajlarla sınırlı olmadığı aynı zamanda yer altı sularında da tehlike yaşanabileceği belirtildi. Paylaşılan haritada 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye’deki yer altı sularının durumu hesaplandı. Türkiye’deki birçok şehrin barajının doluluk oranı kritik seviyelere düştüğü, İstanbul’da barajların doluluk oranı son 15 yılın en düşük seviyesine ulaştığı ifade edildi.

Barajlardaki ve yer altı su rezervlerindeki doluluk, Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On uydularıyla hesaplandı. Yayınlanan karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

Kaynak : https://www.tarimgundemi.com/nasadan-turkiye-ile-ilgili-kaygilandiran-kuraklik-haritasi/