Pandemi Döneminde Saç Sağlığı İçin Öneriler

0
820

“Covid-19 virüsü dünyayı tehdit etmeye devam ederken, virüs çevresel ve psikolojik etkileriyle de insanlığı olumsuz etkiliyor. Bunların en başında da saç sağlığı geliyor. Saç Ekim Direktörü Yasemin Gülgör, pandemi döneminde yaşanan stres artışı nedeniyle saç sağlığı sorunlarının daha fazla görülmeye başlandığını söyledi, saç sağlığını korumak için önerilerde bulundu”

Yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, brokoli, sebzeler A ve C vitamini zenginidir. Koyu ve yeşil yapraklı sebzeler vücuda kalsiyum ve demir sağlar. Sebum salgılanmasına yardımcı olur.

Havuç: A vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Evinizde salatalarınıza bol bol ilave ederek zengin salatalar yaparak saçlarınızın bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Tam tahıllı ekmekler: Çinko ve demir açısından oldukça zenginlerdir. İçeriğindeki B vitamini sayesinde saçların gereksinim duyduğu vitaminleri vermiş olursunuz.

Yumurta: Yumurtayı ister kırın ister haşlayın nasıl tüketmek istiyorsanız o şekilde tüketebilirsiniz yeter ki tüketin neden mi? Saçlarınız açısından oldukça zengin bir protein kaynağıdır. Ve inanılmaz bir protein kaynağıdır. Ceviz fındık vb. Omega 3 yağ asitleri içerir. Saç dökülmelerine karşı kalkan görevi görmektedir. Ara öğünlerde ceviz ve fındık badem tüketebilirsiniz.

Tavuk vb.: İçeriğindeki protein sayesinde saçlarınız sağlığına kavuşarak canlanmasına yardımcı olur.

Süt Ürünleri: Düşük yağlı süt ve yoğurt saç sağlığı açısından çok önemlidir. Protein alımı için ara ve ana öğünlerde muhakkak tüketmelisiniz.
Balık ürünleri B6 açısından zengindir.

Patates: B4 vitamini saç folikülleri için oldukça önemli ve besleyicidir.

Baklagiller: Çinko protein ve vitamin açısından oldukça zengindir. Saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine 3 günde bir yıkamak önemlidir.