Suçluların Yeni Hedefi Köpek Sahipleri

0
809
Suçluların Yeni Hedefi Köpek Sahipleri

Pandemiyle birlikte köpek sahiplenmede artış yaşandığı bir gerçek. Ancak bu artış, kötü niyetli insanları da harekete geçirmiş gibi görünüyor.

İngiltere’de son aylarda köpek kaçırma olayında büyük artış yaşandı. Köpeklerin sahiplerine saldırdıktan sonra, köpeği alıp kayıplara karışan suçlular, yüksek fiyatlara satıyorlar. Suçlular köpek satışında hiç olmadığı kadar kazanç fırsatı görüyor.

Hırsızlıklar çoğaldı

Hırsızlıklar çoğaldı

İngiltere’de köpek kaçırma olaylarında artış yaşanıyor. Köpek sahipleri, evcil hayvanlarını çalıp satmak isteyen suçlulara giderek daha fazla hedef olduklarını söylüyor.

Pandemi sırasında köpeklere yönelik talebin artmasıyla birlikte hırsızlıklar da 3’te 2 oranında arttı. Halk da bu durumdan giderek endişelenmeye başladı.

İngiliz Cocker Spaniel cinsi av köpeğini gezdirirken bir hırsızın hedefi olan Mike Jasper isimli kişi, yaşadıklarını Sky News’e anlattı.

Kendisine yaklaşan bir adamın, köpeği Ted’le ilgili sorular sorduğunu söyleyen Jasper, saldırıya uğradığını ve evcil hayvanının kaçırıldığını anlattı.

Köpeğin sahibi depresyona girdi

Köpeğin sahibi depresyona girdi

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Jasper’ın kızı Lucinda olayı şöyle anlattı:

Onun arkasından yaklaşan bir diğer adam, babama saldırmış ve yumruklamış. Onu yere itip eline basmış. Babam da tasmasının ipini bırakmak zorunda kalmış. Ted çalındığından beri babam çok üzgün.

Depresyona girdiği aktarılan Jasper, köpeğinin herhangi bir mülkten çok daha değerli olduğunu söylüyor. Jasper bu nedenle köpeğini getirene 5 bin sterlinlik (yaklaşık 50 bin TL) ödül verecek.

Kayıp hayvanların bulunması için çalışan DogLost adlı yardım kuruluşu, 2019’da 172 köpeğin çalındığını, 2020’de bu sayının 465’e çıkarak yüzde 170’lik bir artış gösterdiğini ifade etti. Yardım kuruluşunun koordinatörü Karen Harding, suçluların çok ileri gittiğini ve bundan endişe duyduğunu aktardı.

Harding, bazı köpeklerin 3 bin 500 (yaklaşık 35 bin TL) sterline satıldığını belirtti ve köpek sahiplerini uyardı.

"Artık yanımda durmasını istiyorum"

“Artık yanımda durmasını istiyorum”

Harding, “Çok para kazanıyorlar. Suçlular köpek satışında hiç olmadığı kadar kazanç fırsatı görüyor” dedi.

Giderek artan bu saldırıların Birleşik Krallık’ta yurttaşların köpeklerini gezdirirken güvende hissedememesine yol açtığı bildiriliyor.

Clifford Bottomley isimli bir Londralı artık köpeği Scooby’yi gezdirirken daha dikkatli olduğunu söyleyerek “Eskiden tasmasını çözer ve biraz dolaşmasına izin verirdim. Ama şimdi yanımda durmasını istiyorum” diyor.

Jo Leighton ise köpeği Star’la yürürken korktuğunu belirterek, “Köpeğinizi yürüyüşe çıkaramıyor, çıkarınca da güvende hissetmiyorsunuz. Bu berbat bir şey” diyor.

Kaynak:https://www.patinimo.com/suclularin-yeni-hedefi-kopek-sahipleri/