4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali 9-11 Ekim’de

0
963

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, 9-10-11 Ekim’de “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla gerçekleşecek. Pandemi önlemleri doğrultusunda fiziksel bir buluşma olmadan organize edilen festival, Adana’nın geleneksel mutfak zenginliklerini yansıtan mutfak atölyeleri, gastro şovlar, söyleşiler ve panelleri kapsayacak

Festival, Adana’nın Sınırlarını Aşarak Şehrin Tüm Renklerini Dijital Dünyada Geniş Kitlelerle Buluşturacak.

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, 9-10-11 Ekim’de gerçekleşecek. Tüm dünyada ve Türkiye’de etkili olan koronavirüs salgını sebebiyle dijital olarak gerçekleşecek olan festivalin bu yılki teması ise, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana”. Adana Valiliği himayesinde düzenlenecek festival, Adana’nın gastronomik değerlerini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

Adana’nın zengin mutfak kültürü ile bir lezzet kenti olarak markalaştığının altını çizen Adana Valisi Süleyman Elban, Ülkemiz ve tüm dünya pandemi nedeniyle farklı bir sürece girdi. Bu yeni dönemde maksimum seviyede izolasyon ve hijyen önlemleri bizim de gündemimizde. Sosyal mesafeye dikkat edilerek gerçekleştirilecek festivalimiz, Adana’nın yerel gastronomik değerlerini tüm dünyaya tanıtacak. Festival kapsamında birçok ünlü şefi kentimizde ağırlayarak farklı etkinliklere ev sahipliği yapacağız. Pandemi önlemleri sebebiyle halkımız etkinlik alanlarında bulunamayacağından, bu sene festivalimizin coşkusunu dijitale taşıyacağız. 4.Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ne katılacak şeflerimize, kanaat önderlerine, sivil toplum kuruluşlarına, gazetecilere, dijital mecra temsilcilerine, Adana Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, bize destek veren diğer tüm kurum ve kuruluşlara gönülden teşekkür ediyorum” dedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise festivale ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Adana’nın zengin mutfak kültürü hakkında geniş bir farkındalık yaratma anlamında çok önemli bir işlev görüyor. Bu sene halkımızla festival alanında buluşamasak da dijital dünyanın imkanlarını kullanarak bu önemli etkinliğin sürdürülebilirliğini sağlamış olacağız. Adana Valiliğinin himayesinde gerçekleşecek Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin ilimizin tanıtımına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Festivalimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

ADANA Büyükşehir Belediyesi - 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali | Facebook

Adana Bu Kez Dijital Dünya Sahnesinde!

Üç gün boyunca gastronomi dünyasının nabzının atacağı festival kapsamında, Sahrap Soysal, Ebru Baybara Demir, Cüneyt Asan, Hazer Amani, Eyüp Kemal Sevinç ve Yunus Emre Akkor gibi ünlü şeflerin Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileri dijital dünyada lezzet severlerle buluşacak. Ayrıca, yerel ustalardan şehrin mutfak zenginliğini yansıtan mutfak atölyeleri ve şovları ile kentin önde gelen lezzet markalarının hikayeleri Adana’nın sınırlarını aşarak dijital dünyada geniş kitlelerle buluşacak.

Festival Mangal Ateşinin Yakılmasıyla Başlayacak!

4. Adana Lezzet Festivali, 9 Ekim’de Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehir protokolü ve konuklar tarafından mangal ateşinin yakılmasıyla başlayacak. Ardından ülkemizin et profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan’ın Adanalı ustalar eşliğindeki gastro şovu gerçekleşecek. Festivalin ikinci günü ise; Türkiye’nin ünlü şefleri Sahrap Soysal ve Ebru Baybara Demir’ ’in Adanalı Kebap Ustası Melek Kıyan eşliğindeki “Kadın Şefler Mangal Başında” gastro şovu ile açılacak.

Festival boyunca ünlü şefler; Hazer Amani, Yunus Emre Akkor ve Eyüp Kemal Sevinç’in Adana’nın Varda Köprüsü ve Anavarza gibi simge mekanlarında gerçekleştirecekleri gastro şovlar canlı olarak yayınlanacak. Le Cordon Bleu İstanbul Eğitmen Şefi Luca de Astis de İstanbul’dan bağlanarak gastro şovuyla festival severlerle buluşacak.