Acı Yemenin Vücudunuz Üzerindeki Olumlu Olumsuz Etkileri…

0
1135

Bazı yemekler o kadar acıdır ki, şeflerin gözlerinin yanmaması için yemek pişirirken gaz maskesi takması gerekir. Acı yemek yemenin tüm vücut üzerinde yadsınamaz bir etkisi vardır. Ancak pek çok insan yüzleşmek zorunda kalacakları olumlu ve olumsuz etkilerin tamamen farkında değil. İşte acı yemenin vücudunuz üzerindeki etkileri…

Acı ve baharatlar, Türk mutfağının vaz geçilmezleri arasında yer alıyor. Peki acı tüketmenin vücudumuzdaki etkileri hakkında neler biliyoruz?

1. Kilo verebilirsiniz

1. Kilo Verebilirsiniz 

Acı yiyecekler yemek fazla yağ yakmanın kolay bir yoludur. Egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini hiçbir şey tutamaz, ancak biberde bulunan kapsinoitler vücuttaki yağ yakımını hızlandıracaktır. Enerji tüketimini artırmaları ve vücut yağını azaltmaları ile bilinirler.

2. Ağrıya toleransınız artacaktır

2. Ağrıya Toleransınız Artacaktır 

Uzmanlar, kapsaisinin beynimizdeki acı verici duygulardan sorumlu özel bir maddeyi hedef alabileceğini öne sürüyor. Yani acı yemek, o sırada yaşadığımız fiziksel bir acı ya da ağrıyı görmezden gelmek için beynimizi kandırır.

3. Bağışıklık sisteminiz gelişecektir

3. Bağışıklık Sisteminiz Gelişecektir 

Siz acı yemeklerin tadını çıkarırken vücudunuz antioksidanlarla zenginleşir. Antioksidanlar bizi vücudumuza saldıran mikroplardan koruduğu için özellikle grip mevsiminde faydalıdır.

4. Daha uzun yaşama şansınız var

4. Daha Uzun Yaşama Şansınız Var 

Bir çalışma, haftada 6-7 gün acı yiyenlerin ölüm oranının %14 daha düşük olduğunu gösterdi. Ancak baharatlı yiyecekler, sağlıksız bir yaşam tarzı olanlara yardımcı olmayacak.

5. Şeker tüketiminizi azalacaktır

5. Şeker Tüketiminizi Azalacaktır 

Şekerin sağlığımız için korkunç olduğu artık bir sır olmaktan çıktı. Ancak tüketilen şeker miktarını azaltmak hiç de kolay değil. Uzmanlar, zaman zaman menünüze baharatlı yemekler eklemenin şeker arzusuyla savaşmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

6. Damak tadınız zarar görür

6. Damak Tadınız Zarar Görür 

Diliniz, acı yeme arzunuzun olumsuz sonuçlarını ilk hisseden taraf olacaktır. Çok acı yiyecekler, kısa süreli tat alma problemlerine yol açabilir. Ancak uzun süre her gün çok fazla baharatlı yiyecek yemediğiniz sürece tat reseptörleriniz iyileşecektir.

7. Alerjik reaksiyona neden olabilir

7. Alerjik Reaksiyona Neden Olabilir 

Bazı insanlar baharatlı bir akşam yemeği yedikten sonra sabah şişmiş bir yüz ve kaşıntı ile uyanabilirler. Bu, biberlerin alerjiye neden olma olasılığının yüksekliği ile ilgilidir.

8. Midenizin sorunları daha da kötüleşebilir

8. Midenizin Sorunları Daha Da Kötüleşebilir 

Hassas bir mideniz varsa, baharatlı yiyecekler yemek kötü bir fikir olabilir. Acı yemek, geçici gastrite neden olabilir veya zaten mide sorunlarınız varsa durumu daha da kötüye götürebilir.

9. Mide yanmasını artırabilir

9. Mide Yanmasını Artırabilir 

Biberlerin içindeki asit kombinasyonu, çok tükettiğimizde midemizin duvarlarını yakmaya başlar. Bu durum uzun vadede kötüleşebilir ve kronikleşebilir.