Çelikel Eğitim Vakfı’nın “Alev Topları Programı” Yeni Bursiyerlerini Arıyor!

0
919
celikel Egitim Vakfi’nin “Alev Toplari Programi” Yeni Bursiyerlerini Ariyorcelikel Egitim Vakfi’nin “Alev Toplari Programi” Yeni Bursiyerlerini Ariyor

Rıdvan Çelikel tarafından 2007 yılında kurulan Çelikel Eğitim Vakfı’nın gençlere sağladığı burs, sosyal ve kültürel gelişim destek programı “Alev Topları” 9. yılına giriyor

Program, ihtiyaç sahibi ve başarılı üniversite öğrencilerine 12 aylık burs desteğinin yanı sıra; eğitimler, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılım, dergi abonelikleri, kitap hediyeleri gibi çalışmalarla gelişim desteği de sunuyor.

Adını, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında daha nitelikli eğitim almak üzere yurt dışına gidecek gençlere yazdığı telgrafta, “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” anekdotundan alan “Alev Topları Programı”, 9. senesinde de kıvılcımlarına sağladığı desteği sürdürüyor. Kişisel farkındalığı yüksek, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal sorunlara kalıcı çözümler üretebilen, etik bakış açısına sahip bireylerin yetişmesine olanak sağlamak için Rıdvan Çelikel’in kurduğu Çelikel Eğitim Vakfı’nın yürüttüğü program, bursiyerleri için sürekli gelişim ekosistemi sağlıyor, onlarla sürekli iletişim ve etkileşimi önemsiyor.

Burs desteğinin yanı sıra sosyal ve kültürel gelişim fırsatları da sağlanacak.

Program kapsamında, kıvılcımlara 2020-21 eğitim öğretim yılı için, 12 ay boyunca aylık 750 TL tutarında burs desteği verilecek. Bununla beraber, her kıvılcım grubuna özel tasarlanan duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler, sanat faaliyetlerine katılım, kitap hediyeleri, dergi ve çeşitli kart abonelikleri gibi destekler ile kıvılcımların kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlanıyor. Yeni kıvılcımların “Akran Danışmanlık Sistemi” ile deneyimli kıvılcımlardan alacakları danışmanlık desteği ise, üniversitenin ilk yıllarındaki uyum süreçlerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, Çelikel Eğitim Vakfı’nın çeşitli proje ve programlarında sürdürülebilir gönüllülük imkanı yakalayan kıvılcımların ilgi alanlarını etki alanlarına dönüştürerek değer yaratmaları ve sosyal becerilerini deneyimleyerek geliştirebilmeleri de hedefleniyor. “Profesyonel Gelişim Desteği” ile mezuniyet öncesi staj olanakları ve profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı desteği de alan kıvılcımlar her yönden daha donanımlı bireyler olmaya hazırlanıyor.

Başvuru Koşulları Neler? Başvuru Süreci Nasıl İlerleyecek?

Başvuru için temel koşul, 2020 YKS kontenjanları kapsamında İstanbul’daki devlet üniversitelerinin lisans programlarına ya da vakıf üniversitelerinin tam burslu lisans programlarına yeni kayıt hakkı kazanmış olmak. Adaylar, programa başvuru koşullarını sağlamaları ve ön değerlendirme kontenjanı kapsamına girebilmeleri durumunda değerlendirmeye alınacak. Ön değerlendirmede uygun bulunan adaylar, önce kişilik envanteri çalışmasına dahil edilecekler. Uygun görülmeleri halinde ise son aşama olan ve bu yıl dijital ortamda gerçekleşecek bireysel mülakata davet edilecekler.

Başvurular 13 Eylül 2020 Pazar günü saat 17.00’a kadar devam edecek

Çelikel Eğitim Vakfı’nın “Alev Topları Programı’na yapılacak başvurular, ÖSYM’nin YKS yerleştirme sonuçlarını ilan etmesini izleyen ilk iş günü E-Bursum platformu üzerinden elektronik ortamda başlayacak ve 13 Eylül 2020 Pazar günü saat 17.00’a kadar devam edecek. Program detayları, başvuru ve kabul süreçleriyle ilgili tüm bilgiye www.celikelegitimvakfi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Mezun kıvılcımlardan bazıları Alev Topları Programı’nı şu sözlerle anlattılar;

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mezunu Abdullah Çölçınar

Alev Topları Programı vizyonumuzu genişletti. Bizi toplumsal sorunlara daha duyarlı insanlar haline getirdi ve gönüllülük farkındalığımızı arttırdı. Ekip çalışmasını uygulamalı olarak öğretti. Kendimi bu süreçte gittikçe büyüyen bir alev topu olarak görüyorum. Bize gösterilmesi gereken yollar gösterildi, bundan sonrası bizim azim, emek ve irademize bağlı.”

İstanbul Üniversitesi, Psikoloji Lisans Programı Mezunu Nisanur El

“Alev Topları Programı’nın en güçlü özelliği çok yararlı ve aynı zamanda keyifli eğitim ve etkinlikleri küçük bir gruba sunarak maksimum verimliliği sağlaması. Bu Program imkanları elverdiği ölçüde, gerçekten kendini tanımak ve bir şeyler başararak fark yaratmak isteyen gençlerin yolunu açıyor ve onlara muhteşem imkanlar sunuyor. Program’a dahil olan bir genç bambaşka alanlarda kendini sınama ve geliştirme imkânı buluyor, bu inanılmaz bir şey.”

Boğaziçi Üniversitesi, Sosyoloji Lisans Programı Son Sınıf Öğrencisi Mehmet Furkan Atik

“Vakfı düşündüğümde zihnimde huzur ve umut veren fikirler canlanıyor. Burs desteği almak benim için pek çok açıdan olumlu sonuçlar sağladı. Gittiğimiz tiyatrolar, katıldığımız etkinler, tanıştığım insanlar sayesinde çok farklı deneyimler, birikimler edindim. Vakfın bana sağladığı diğer bir kazanım da gönüllülük kavramını hayatıma katmasıdır. Gönüllülük sayesinde toplumun somut bir parçası olduğum bilinci, fayda üretme kapasitemin her zaman var olduğu farkındalığı Vakfın bana sağladığı en büyük farkındalıklardan biridir.”