8. Boğaziçi Film Festivali: ‘Altın Yunus’lar Sahiplerini Buldu

0
792

8. Boğaziçi Film Festivali, 23-30 Ekim tarihleri arasında #HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak sinema salonlarında ağırladı. 30 Ekim akşamı gerçekleştirilen ödül töreninde ise Altın Yunus ödülünü alan isimler belli oldu

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali, 30 Ekim akşamı Feriye’deki ödül töreniyle sona erdi. Törende Ferit Karol’un yönettiği Kumbara, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Svetla Tsotsorkova’nın Kız Kardeş / Sister filmi En İyi Film seçildi. Akşamda, Bosphorus Film Lab’ın destek vereceği projeler de belli oldu. Törenin sunuculuğunu Elif Bereketli üstlendi.

Son dönemin öne çıkan örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan festival, bu yıl 30 ülkeden toplam 60 filmi sinemaseverlerle buluşturdu. Pandemi kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilen ödül törenine film ekipleri, davetliler ve basın mensupları katılım gösterdi.

Yılın En İyi Yerli Filmi: ‘Kumbara’

Başkanlığını edebiyatçı, senarist ve yapımcı Tarık Tufan’ın yaptığı ve yönetmen Ramin Matin, görüntü yönetmeni Taner Tokgöz, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve oyuncu Ecem Uzun’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi yılın en iyi yerli filmini seçti. Ödül, Ferit Karol’un yönettiği Kumbaraya verildi. Ferit Karol, “Senaryoyu yazım sürecim sekiz yıl sürdü. Bu süreçte bana destek olan herkese ekibim başta olmak üzere teşekkür ederim” dedi.

100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibi olan Kumbara birçok bireysel ödül de getird. Ferit Karol, En İyi Senaryo Ödülü’nü; Gülçin Kültür Şahin, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ve Murat Kılıç, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Yarışmada En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise Gölgeler İçinde filmiyle Erdem Tepegöz aldı. Ödülünü alan Tepegöz, “Bu tarz ödüller iyi film yapma yönünde bana oldukça cesaret veriyor. Kararı veren tüm jüri üyelerine teşekkür ederim” dedi. En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün sahibi de Gölgeler İçinde filmiyle Hayk Kirakosyan oldu.

Festivalde Jüri Özel Ödülü ise Fatih Özcan’ın yönetmenliğin yaptığı Mavzer’e verildi. Ödülü alan Fatih Özcan “Anne babamın uzun kış akşamlarında bana anlattığı hikayeler olmasa bu film olmazdı. Başta onlar olmak üzere tüm ekibime en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi ise Gelincik filminden Fırat Terzioğlu’nun oldu.

10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü için ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcılar değerlendirildi. Yapımcılar Alper Tunga Özdemir, Nazif Tunç ve Metin Tunçtürk’ten oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) Jürisi, Mavzer filmi ile Enes Erbay‘ı En İyi Yapımcı Ödülü’ne layık gördü.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan Mavzer filminin yönetmeni Fatih Özcan da Film Yönetmenleri Derneği Jürisi tarafından bu yıl ilk defa verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi oldu.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film ‘Kız Kardeş / Sister’ Oldu

Joanna Kos-Krauze’nin başkanlık ettiği; Ismet Sijarina, Nariman Aliyev, Anna Katchko ve Zlatko Vidackovic’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ise 50.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibini yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın Kız Kardeş / Sister filmi olarak belirlendi. Film aynı zamanda Monika Naydenova’ya En İyi Kadın Oyuncu, Asen Blatechky’ye de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Yarışmada, Adliye / Ordinary Justice filmi ile Chiara Bellosi, En İyi Yönetmen seçildi. Jüri Özel Ödülü ise Kodokushi filmiyle Ensar Altay’a gitti.

Kısa Filmlere Büyük Destek Bu Yıl da Devam Etti

8. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Ulusal ve Uluslararası Kısa Belgesel Yarışması’nda toplam 70 bin TL değerinde ödüller dağıtıldı. Banu Sıvacı, Cihan Sağlam ve Murat Tolga Şen’den oluşan jüri üyeleri, Ulusal Yarışma’da Murat Uğurlu’nun Tapınak filmini En İyi Kısa Kurmaca Film seçti. Uluslararası Yarışma’da ise ödülü Anthony Nti’nin İyi Geceler / Good Night adlı filmi aldı.

Jüri üyeleri Kısa Belgesel Film Yarışmaları’nda ise, ulusalda Malaz Usta’nın Sürgünde Bir Yıl; uluslararasında ise Alex Evstigneev’in Altın Düğmeler / The Golden Buttons filmlerini En İyi Kısa Belgesel Film seçti. Francesca Canepa’nın Nehrin Sessizliği / The Slince of the River filmi 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nün sahibi oldu. 5.000 TL para ödüllü İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’nün kazananı ise, Zeynep Dilan Süren’in Büyük İstanbul Depresyonu oldu.

Bosphorus Film Lab’dan Yerli Sinemaya Destek

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Film Lab’ın kazananları da gecede belli oldu.

Pitching kategorisinde Per Eirik Gilsvik, Frederic Boyer ve Faruk Güven’den oluşan jüri üyeleri 12 projeyi değerlendirdiler. Pitching kategorisinde TRT Ortak Yapım Ödülü yapımcılığını Müge Büyüktalaş, yönetmenliğini Ali Aydın’ın yaptığı Kuşlar Yasına Gider adlı projeye gitti. Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü de yapımcılığını M. Tarık Ötgen, yönetmenliğini Bilal Petek’in yaptığı Karine projesine verildi.

Work in Progress kategorisinde Bernd Buder, Anne Delseth ve Serdar Can’dan oluşan jüri üyeleri 7 projeyi değerlendiler. Work in Progress kategorisinde 25.000 TL değerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, yapımcılığını Nefes Polat ve Selcen Ergun, yönetmenliğini Selcen Ergun’un yaptığı Kar ve Ayı adlı projesinin oldu. CGV Mars Film Dağıtım Ödülü ise yapımcılığını ve yönetmenliğini Cüneyt Karakuş’un yaptığı Eflatun adlı projesine verildi. Boğaziçi Film Festivali